Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Speta despre imobilele detinute de soti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Speta despre imobilele detinute de soti

Casatoriti : el va avea un apartament de la maica-sa, care ii va veni prin partaj, dupa succesiunea in urma decesului tatalui ( un apt de vreo 130.000 €).
Ea are in cont tot vreo 130.000€ ( dinspre maica-sa si ea, la randul ei, prin donatie, virati intr-un cont).
Ea ar lua ceva, un apartament, pe numele amandoura, dar vrea sa fie sigura ca e half/ half si cu apartamentul lui soacra-sa, la o adica.
Oare care ar fi solutia tehnica sa fie OK ( ambii soti sa aiba drepturi egale, la final, asupra celor 2 imobile )?
pai de ce se complica sa aiba fiecare cate jumatate din ap de 130 mii si nu fiecare unul intreg de 130 mii ? nu vi se pare ca va scarpinati invers ?
Hmmm, pai, daca el ramane cu apartamentul de la maica-sa, ala e al lui si daca da divort si daca nu.
Daca ea se apuca sa ia un nou apartament ( casatorita fiind ), acesta va fi bun comun al celor 2 soti.
Asadar, pe scurt, ca sa intelegeti si dvs : el ramane cu apartamentul de la maica-sa plus jumatate din apartamentul cumparat de ea ( cu bani proprii, de la parintii ei ), in cazul unui divort.
Sunteti de formatie juridica?
Tocmai asta era speta, ca cei 2 soti sa aiba drepturi egale si in caz de divort ( unul sa ia un apartament si altul celalalt apartament).
Adica sa aiba drepturi egale asupra bunurilor ;-)))
Ideea e ca banii ei provin dintr-o donație. Bunurile dobândite prin donație sunt bunuri proprii.
Iar viitorul apartament pe care îl va cumpăra ea, va fi tot bun propriu (urmând a mentiona la notar ca prețul este primit prin donatie).
În final, fiecare va fi cu apartamentul de la ma-sa.
raluk0207, utilizator
Totul este OK acum, nu se pune problema unui divort, problema este pentru viitor...lumea se mai schimba si sotii trebuie sa fie egali in drepturi, orice situatie s-ar ivi...
Tocmai aici este speta, cum se poate pune in evidenta cumpararea unui nou apartament, de catre ea, casatorita fiind, asa incat sa nu ramana el cu apartamentul de la ma-sa ( care va fi al lui si in cazul unui divort, ca bun imobil obtinut de la parinte ) si sa primeasca si jumatate din apartamentul ei, in cazul unui divort.