Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bun comun sau propriu?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bun comun sau propriu?

Buna ! Am si eu o intrebare: am avut doua garsoniere cumparate inainte de casatorie, si pe care le-am vandut acum find casatorita cu scopul de a imi cumpara un apartament. In cazul unui divort ,sotul ar avea vre-un drept?
e f important sa se mentioneze in actul de cumparare ca banii cu care cumparati provin din garsonierele vandute si astfel bunul cumparat e propriu pt ca inlocuieste un alt bun propriu si astfel sa intabulati ap cumparat ca bun propriu.
art 340
Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soţ:

g) bunurile, sumele de bani sau orice valori care înlocuiesc un bun propriu, precum şi bunul dobândit în schimbul acestora

gi-jane2, moderator

Multumesc mult pentru raspuns, nu stiam ca se poate scrie in contract acest lucru. Multumesc