Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, Doresc să vând apartament dobândit ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, Doresc să vând apartament dobândit înainte de ...

Buna ziua,
Doresc să vând apartament dobândit înainte de căsătorie după care, din banii dobândiți, să achiziționez o casă . Doresc să rămân unicul proprietar. Prin lege, se poate demonstra că acea casă e dobândită din banii pe apartament, dacă nu, ce se poate face? Am un copil, o fată care nu este căsătorită legitim. Un act de vânzare-cumpărare cu clauză de întreținere ar rezolva această problemă? Doresc să intentez și acțiune de divort concomitent cu vânzarea casei dar partajul implică procese și e de durată. Mulțumesc!

art 340 Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soţ:
g) bunurile, sumele de bani sau orice valori care înlocuiesc un bun propriu, precum şi bunul dobândit în schimbul acestora;

cand veti cumpara casa cu banii proprii veti specifica in act ca e bun propriu pt ca inlocuieste un bun propriu, veti intabula ca bun propriu.