Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort, partaj imobil cumparat din bani proprii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort, partaj imobil cumparat din bani proprii

buna ziua.Am depus actele pt divort si sotul imi tot spune ca are si el parte din casa si sa pregatesc si partajul .Casa a fost cumparata la o luna dupa ce ne am casatorit,dar banii provin din vanzarea unui imobil proprietate exclusiva (adica din banii mei).Imi puteti da va rog mai multe detalii. Ce drepturi are sotul?
Si as vrea sa mai specific ca am o declaratie ce sa facut semnata de el ,prin care declara ca el nu a contribuit cu absolut nimic si nu are nici o pretentie asupra imobilului respectiv.
Art. 340
Bunurile proprii
Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soţ:
a) bunurile dobândite prin moştenire legală, legat sau donaţie, cu excepţia cazului în care dispunătorul a prevăzut, în mod expres, că ele vor fi comune;
b) bunurile de uz personal;
c) bunurile destinate exercitării profesiei unuia dintre soţi, dacă nu sunt elemente ale unui fond de comerţ care face parte din comunitatea de bunuri;
d) drepturile patrimoniale de proprietate intelectuală asupra creaţiilor sale şi asupra semnelor distinctive pe care le-a înregistrat;
e) bunurile dobândite cu titlu de premiu sau recompensă, manuscrisele ştiinţifice sau literare, schiţele şi proiectele artistice, proiectele de invenţii şi alte asemenea bunuri;
f) indemnizaţia de asigurare şi despăgubirile pentru orice prejudiciu material sau moral adus unuia dintre soţi;
g) bunurile, sumele de bani sau orice valori care înlocuiesc un bun propriu, precum şi bunul dobândit în schimbul acestora;
h) fructele bunurilor proprii.

Imobilul are calitatea de bun propriu.

Stimat forumist,

În cadrul partajului puteți folosi drept probă respectiva declarație semnată de fostul soț. Prezumția de bun comun poate fi răsturnată prin probe.

Cu stimă.