Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia pentru CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia pentru CCC

buna, as dori sa ma ajutati daca puteti, as dori sa fac un bebe dar eu nu lucrez nicaieri si as dori sa stiu daca imi pot plati cas, sau ce trebuie sa imi platesc din mana ca sa pot beneficia de cei 800 ron,sau daca imi pot baga cartea de munca la o firma cate ore ar fi minim sa imi treaca ca sa pot beneficia, va rog sa imi spuneti unde trebuie sa ma adresez

multumesc anticipat
1. Pentru a beneficia de indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC) trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau activitati agricole sau perioade asimilate (concedii medicale, concediu de maternitate, somaj indemnizat etc.).
2. Plata contributiilor nu va ajuta la a beneficia de indemnizatie pentru CCC.
3. Puteti incheia un contract individual de munca (CIM) cu timp partial (o ora pe zi) si veti beneficia si de concediu de maternitate si apoi de CCC.
4. Indemnizatia pentru CCC va fi de 600 lei iar alocatia de stat pentru coii de 200 lei.