avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Aceasta regula este legala?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Aceasta regula este legala?

Presedintele, vicepresedintele, membrii comitetului executiv si cenzorul, pentru activitatea lor este legal ca la calculul cheltuielilor de intretinere sa fie trecuti cu o persoana mai putin, deasemeni sa-si ocupe unele spatii din proprietatea comuna fara sa plateasca vreo chirie, Este legal sau nu ?:(
Nu este legal.Sesizati prin posta cu confirmare de primire asociatia de proprietari.Asteptati rezolvarea o luna si mergati mai departe la primaria de care apartineti, daca nu se rezolva!
Este Ok. raspunsul..dar daca asociatia de proprietari nu are "organe de conducere", si are numai "administrator". Cred ca ma intrebati, dece ati pomenit despre presedinte,,,etc. in intrebare? Problema este cam dificila si de ce pentru ca cei alesi acum aproape 2 ani, dupa ce si-au aranjat unele probleme prin asociatie (ocuparea uscatoarelor, scoatere de la calculul intretinere cate o persoana, si impropietarirea aproximativ 1/3 din proprietari cu cate o boxa din proprietatea comuna, echipa de soc impotriva celor care incearca sa ridice capul), Domniile lor si-au dat cu totii demisiile si lasand asociatia numai cu "administratorul" care este firma specializata, si acesta tine de fapt cu dintii de contractul incheieat cu demisionarii.
Deasemeni eu am mai pus o intrebare, care din fericire nu stiu ce s-a intamplat cu ea. Intrebarea era cam asa... Daca listele de cheltuieli la intretinere sunt semnate numai de 'administrator'' si nu sunt semnate de; cenzor, presedinte si fara stampila asociatiei, daca aceste liste nu sunt lovite de "nulitate absolupta"??:O
Situatia aceasta este de aproape 14 luni mai precis din aprilie 2010,,,#-o
Primaria de care apartineti are un serviciu specializat pt.asociatii. Cereti sprijin pentru alegerea unui nou comitet.Listele de plata nu sunt legale fara semnatura presedintelui. Consultati legea 230/2007.
Manole Dumitru a scris:
Daca listele de cheltuieli la intretinere sunt semnate numai de 'administrator'' si nu sunt semnate de; cenzor, presedinte si fara stampila asociatiei, daca aceste liste nu sunt lovite de "nulitate absolupta"??:O
Situatia aceasta este de aproape 14 luni mai precis din aprilie 2010,,,#-o

Si eu va raspund cu o alta intrebare.
Daca de 14 luni vi se intrerupea apa sau caldura sau gazul, era mai bine?
Adica, or fi ele listele nesemnate de cine spuneti dar este mult mai important daca acestea sunt corecte, daca proprietarii platesc un pret corect al utilitatilor...
Si-acest lucru este relativ usor de verificat comparand pretul unui metru cub de apa ce-l platiti in asociatia dv cu pretul pe care-l platesc altii, in alte asociatii sau cu pretul facrturat de fiurnizor.
De semnat poat semna multi pe listele de plata, dar important este sa fie corecte.
Termenul de "nulitate absoluta", cum ati vrut sa spuneti, nu are nimic in comun cu listele de plata afisate la o asociatie de proprietari. Aceste liste pot fi corect sau incorect intocmite, se pot verifica si rasverifica, se pot contesta sumele afisate, se pot recalcula printr-o expertiza... Nu pot fi "anulati absolut" proprietarii trecuti pe liste, numarul apartamentelor, suprafetele sau cotele indivize, numarul de persoane, consumurile, cheltuielile, fondurile...
Atata timp cat au apa calda si rece , gaze nimeni nu se implica sa intre in normalitate , in shimb daca le tai utilitatile se schimba treaba si locatarii se pun in miscare e o masura dureroasa dar sanatoasa .
Convocati A.G. si alegetiva comitetul de bloc .

Alte discuții în legătură

Asociatie de locatari mariapopescu20 mariapopescu20 Asociatia a dat in judecata vechiul comitet pentru neafisarea diferentelor de apa dintre factura furnizorului si consumul din bloc. La vechiul comitet au fost ... (vezi toată discuția)
Proces neplata intretinere bgv bgv Buna seara, Nu am platit intretinerea intrucat modul de calcul nu a fost corect- ( pe langa probleme de fond nici macar total coloane nu era egal cu total ... (vezi toată discuția)
ce masuri extreme se poate lua? Manole Dumitru Manole Dumitru O Asoc.de Prop. care are personalitate juridica, toti proprietarii au optat prin \"Acordul de Asociere\", infiintarea asociatiei. Prin lege proprietarii ... (vezi toată discuția)