Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... PROCES NEPLATA INTRETINERE
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

PROCES NEPLATA INTRETINERE

Buna seara,

Nu am platit intretinerea intrucat modul de calcul nu a fost corect- ( pe langa probleme de fond nici macar total coloane nu era egal cu total randuri), iar listele nu erau semnate decat de administrator care a refuzat sa-mi dea explicatii cu privire la modul de calcul.
Asociatia nu are presedinte, a demisionat insa administratorul a cerut instantei executarea mea silita.
La primul termen pot cere judecatorului sa constate ca listele nu au fost semnate de catre administrator si sa dispuna expertiza financiar contabila ?
Multumesc,
Puteti cere ori ce.Dar atentie daca dvs. solicitati expertiza trebuie sa si platiti.
O asociatie fara presedinte timp de 90 zile, se dizolva, nu poate avea calitate procesuala activa.Asta trebuie sa invocati in proces, in caz ca mai e posibil.
Comitetul executiv preia obligatiile presedintelui si asociatia functioneaza in continuare pana la alegerea unui presedinte.Daca se dizolva asociatia, locatarii raman fara utilitati ,apa ,gaz, incalzire si etc.
Membrii comitetului executiv trebuie sa convoace adunarea generala pentru alegerea unui presedinte daca au ramas fara presedinte.
Nicaieri in legislatie nu se prevede ca o asociatie de proprietari "se dizolva" daca nu are presedinte, cenzor, administrator...
Dar proprietarii sunt obligati la plata cheltuielilor de intretinere, indiferent ca asociatia are sau nu temporar presedinte, administrator, cenzor...
Proprietarul are dreptul sa conteste suma de plata in termen de 10 zile de la afisare...
Daca sunteti proprietar in acel bloc aveti posibilitatea sa candidati si sa deveniti membru in comitet sau al asociatiei si o sa rezolvati mai usor problemele asociatiei.

Lista de intretinere nu ar trebui semnata si de presedinte sau cenzor ?

Adriantot, moderator