avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revisal - cum aflu daca un salariat mai are un c.i.m. ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revisal - cum aflu daca un salariat mai are un c.i.m. la alta unitate?

Cum as putea sa aflu daca un salariat mai are un alt c.i.m la alta unitate?
Daca nu intru in posesia deciziei de incetare a activitatii de la ultima unitate pot sa il angajez fara sa vad un act doveditor? Ce pot sa patesc?
Ultima modificare: Joi, 23 Iunie 2011
Alin Popescu, administrator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:27, 27 Iunie 2011
Daca ai suspiciuni in privinta unui angajat ii poti lua o declaratie, dareste si mai simplu sa soliciti un stagiu de cotizare de la somaj si acolo poti identifica daca este cazul un alt angajator .......apoi cu un simplu telefon poti afla si restul:D....mai ales daca pretinzi ca esti de la banca;)
Ultima modificare: Joi, 23 Iunie 2011
GabrielaDuma, utilizator
GabrielaDuma a scris:

Daca ai suspiciuni in privinta unui angajat ii poti lua o declaratie, dareste si mai simplu sa soliciti un stagiu de cotizare de la somaj si acolo poti identifica daca este cazul un alt angajator .......apoi cu un simplu telefon poti afla si restul:D....mai ales daca pretinzi ca esti de la banca;)


Nu cred ca este cazul sa dam sfaturi care duc la incalcare legii .. conform art. 293 Cod Penal, prezentarea sub o identitate falsa constituie infractiunea de fals privind identitatea.
este adevarat ca pentru un dosar de stabilire pensie, dar am obtinut informatiile de la ITM fara prea mule formalitati.
In ceea ce priveste relatile despre un salariat daca are sau nu mai multe c.i.m., ITM nu ofera informatii decat institutiilor abilitate - politie, parchet, instanta de judecata - si nicidecum unor persoane fizice sau societati comerciale.
Daca angajatul da o declaratie pe propria raspundere ca nu mai are cim cu norma intreaga la alt angajator nu vad ce problema ar fi. E adevarat ca angajatul poate in baza legii sa aiba mai multe cim dar tot legea spune ca nu poate lucra mai mult de 8 ore / zi si 40 pe saptamana decat cu cele suplimentare. Adica e una ca dreptul sa-ti de-a dreptate si alta ca dreptatea sa-ti de-a dreptul.

Alte discuții în legătură

Asociatii de proprietari lavinic lavinic Am contract de munca ptr. 8 ore pe zi la o firma privata.Sunt solicitat ca pe langa sarcinile de serviciu sa tin locul unei colege care se afla in crestere ... (vezi toată discuția)
Cumul de functii evasinai evasinai Buna ziua! V-as ruga sa imi spuneti daca in aceeasi unitate, bugetara, o persoana poate avea cumul de functii? Bineintzeles fara suprapunerea programului. ... (vezi toată discuția)
Al doilea loc de munca ca si consilier juridic sm23 sm23 Imi spuneti va rog care este modalitatea de angajarea la al doilea loc de munca ca si consilier juridic? Se face un contract individual de munca? (vezi toată discuția)