avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... al doilea loc de munca ca si consilier juridic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

al doilea loc de munca ca si consilier juridic

Imi spuneti va rog care este modalitatea de angajarea la al doilea loc de munca ca si consilier juridic?
Se face un contract individual de munca?
Cel mai recent răspuns: Edbah , utilizator 11:57, 10 Iulie 2009
se face un contract individual de munca partial, cu norma intreaga nu se poate
Se poate face contract individual de munca cu timp partial (de la 1 ora/zi la 7 ore/zi) sau cu norma intreaga (8 ore/zi).
o persoana nu poate avea concomitent doua contracte individuale de munca cu norma intreaga.
Ce norma legala interzice a avea doua locuri de munca cu norma intreaga in acelasi timp?
Problema nu este legalitatea ci daca persoana in cauza poate sa faca fata iar angajatorii vor fi de acord.
daca amgajatorii sunt de acord, puteti avea doua contracte cu norma intreaga, sau mai multe, cu fractiune de norma.

Alte discuții în legătură

Vechime in munca lia19 lia19 Cum este legal sa se procedeze in cazul in care un salariat are doua contracte individuale de munca.Ma refer la sporul de vechime.Este legal sa-l primeasca ... (vezi toată discuția)
Contract de munca monalisaalina monalisaalina Am rugamintea sa imi spuneti,daca este posibila situatia in care un profesor sa fie incadrat cu forme legale la o societate cu norma intreaga si anume ca ... (vezi toată discuția)
2 cim-uri in derulare wonderworld wonderworld Buna seara. Am si eu urmatoarea situatie : Am angajat pe cineva pe postul de sofer. In momentul angajarii am cerut carnetul de munca sau decizia de ... (vezi toată discuția)