Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... acuzat de furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

acuzat de furt

am 23 ani si sunt din galati!am lucrat la o firma de paza pana in dimineata zilei in care postez intrebarea mea. am fost in tura de noapte si in timpul serviciului, am sustras aprox 10 kg de fier vechi din unitatea pe care o pazeam(un centru de colectare fier vechi)!la iesirea din tura,a ajuns beneficiarul(propietarul)unitatii si a observat ca rucsacul meu era cam greoi,deci suspect!atunci,acesta mia cerut sa ii arat ce am in rucsac si am facut intocmai!observand ca am fier vechi in rucsac mia zis sa il inapoiez imediat,ceea ce am si facut,cerandu-mi scuze in acelas timp pt fapta mea!apoi acesta a telefonat firmei la care lucram,a reclamat fapta,iar eu am fost concediat!am inteles de la sefi(daca ar fi adevarat) ca propietarul intentioneaza sa imi deschida dosar penal!va intreb daca pt 10 kg de fier vechi e posibil sa mi se intocmeasca dosar penal,si daca da,ce ma poate astepta in urma eventualului demers?e prima oara cand fac asa ceva;este posibil sa se tina cont si de aspectul asta?multumesc anticipat!
~ Conținut șters la cerere ~
Da,fapta savarsita constituie infractiune.Faptul ca lucrati la paza ii da o gravitate si mai mare.
Ar fi bine sa nu va faca plangere penala deoarece este posibil sa aveti ulterior cazier.
Daca se face plangere penala ar fi indicat sa va angajati avocat pentru a va apara cat se poate de bine si in speranta ca ati scapa de cazier.
Daca veti avea cazier nu veti mai putea lucra la paza...
daca la fiecare tura plecati cu 10 kg de fier vechi ori de alt metal..........
oricum ceea ce ati facut dvs este destul de grav si ar trebui sa va rugati ca respectivul proprietar sa nu va faca plangere.
este important si cum vi se va desface contractul de munca.
Proprietarul firmei are tot dreptul sa formuleze plangere penala impotriva dvs.
In situatia in care ar formula o astfel de plangere,situatia sta in mod diferiot,daca cumva aveti antecedente penale.
Si eu cred ca ar trebui sa incercati sa discutati cu proprietarul si sa il determinati sa nu formuleze plangere penala
Nu ți se întâmplă nimic,o să primești o amendă,

ContSters212732 a scris:

am 23 ani si sunt din galati!am lucrat la o firma de paza pana in dimineata zilei in care postez intrebarea mea. am fost in tura de noapte si in timpul serviciului, am sustras aprox 10 kg de fier vechi din unitatea pe care o pazeam(un centru de colectare fier vechi)!la iesirea din tura,a ajuns beneficiarul(propietarul)unitatii si a observat ca rucsacul meu era cam greoi,deci suspect!atunci,acesta mia cerut sa ii arat ce am in rucsac si am facut intocmai!observand ca am fier vechi in rucsac mia zis sa il inapoiez imediat,ceea ce am si facut,cerandu-mi scuze in acelas timp pt fapta mea!apoi acesta a telefonat firmei la care lucram,a reclamat fapta,iar eu am fost concediat!am inteles de la sefi(daca ar fi adevarat) ca propietarul intentioneaza sa imi deschida dosar penal!va intreb daca pt 10 kg de fier vechi e posibil sa mi se intocmeasca dosar penal,si daca da,ce ma poate astepta in urma eventualului demers?e prima oara cand fac asa ceva;este posibil sa se tina cont si de aspectul asta?multumesc anticipat!