Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Transport extern
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Transport extern

Buna ziua,

Am o factura de transport catre un client din Bulgaria, transportul este intern adica in Romania. Voiam sa stiu ce este de facut avand in vederea ca nu sunt inregistrata in ROI?Facturez cu sau fara tva? Cum va arata decontul de tva si banuiesc ca trebuie intocmita si 390?

Multumesc!
mai intai trebuie sa va inscrieti in ROI si apoi puteti presta serviciile de transport catre clientul bulgar.
daca deja ati facut-o, veti emite o factura fara tva si veti raporta operatiunea in decl. 390, iar in decont la rd. 3, 3.1
Multumesc!
Problema e ca trebuie sa iau legatura cu persoana respectiva care intamplator nu este in tara si care a facut imprudenta sa factureze fara sa fie inregistrat in ROI:(.