avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1023 soluții astăzi

Marți, 18 februarie, are loc evenimentul: Procedura de negociere colectivă de la A la Z. Participă →

Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONTRACTE DE MUNCA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONTRACTE DE MUNCA

IF POT AVEA ANGAJATI
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:56, 24 Iunie 2011
Pentru organizarea si exploatarea intreprinderii sale, intreprinzatorul persoana fizica, in calitate de angajator persoana fizica, poate angaja terte persoane cu contract individual de munca, inregistrat la inspectoratul teritorial de munca, potrivit legii, si poate colabora cu alte PFA, cu alti intreprinzatori persoane fizice titulari ai unor intreprinderi individuale sau reprezentanti ai unor intreprinderi familiale ori cu alte persoane juridice, pentru efectuarea unei activitati economice, fara ca aceasta sa ii schimbe statutul juridic dobandit potrivit prezentei sectiuni - art.24 din OUG nr.44/2008.

Prin urmare, intreprinzatorul persoana fizica poate incheia c.i.m. cu terte persoane fizice.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajare pe intreprindere individuala chercea13 chercea13 O persoana care are intreprindere individuala poate sa faca angajari? (vezi toată discuția)
Angajare cu jumatate de norma la intreprindere individuala gygabi2001 gygabi2001 Buna. As dori sa intreb ca in cazul in care am o intreprindere indiciduala pot sa angajez o persoana doar cu o jumatate de norma? Multumesc. (vezi toată discuția)
Angajati i.i TDenisa TDenisa Buna ziua!!! As dori sa stiu daca pot angaja pe I.I-ul meu ( cod CAEN 8551) o persoana pt.intretinere( curatenie)?.... (vezi toată discuția)