Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Angajati I.I
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Angajati I.I

Buna ziua!!! As dori sa stiu daca pot angaja pe I.I-ul meu ( cod CAEN 8551) o persoana pt.intretinere( curatenie)?....
Din OUG 44 2008 privind desfăşurarea activităţilor economice de către persoanele fizice autorizate (PFA), întreprinderile individuale şi întreprinderile familiale:

Art. 24
Pentru organizarea şi exploatarea întreprinderii sale, întreprinzătorul persoană fizică, în calitate de angajator persoană fizică, poate angaja terţe persoane cu contract individual de muncă, înregistrat la inspectoratul teritorial de muncă, potrivit legii, şi poate colabora cu alte PFA, cu alţi întreprinzători persoane fizice titulari ai unor întreprinderi individuale sau reprezentanţi ai unor întreprinderi familiale ori cu alte persoane juridice, pentru efectuarea unei activităţi economice, fără ca aceasta să îi schimbe statutul juridic dobândit potrivit prezentei secţiuni.

Asadar, din textul de lege mentionat mai sus reiese ca puteti angaja orice persoana pe orice functie.