Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Despagubiri de la Fondul de Protectie a Victimelor ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Despagubiri de la Fondul de Protectie a Victimelor Strazii

In prezent am un proces pe rol, (ucidere din culpa, accident rutier), unde este chemat Fondul de Protectie a Victimelor Strazii sa raspunda civilmente pentru inculpatul care nu avea RCA.
Ce stiti, din practica, instantele fac diferenta intre situatia in care plateste F.V.P.S., care apoi are actiune in regres contra vinovatului, si situatia in care exista RCA si plateste doar asiguratorul?
Ma refer la stabilirea cuantumului despagubirilor acordate..., mi-e teama ca judecatoarea sa nu fixeze un cuantum mai mic tocmai pe considerentul ca banii vor fi platiti intr-un final din buzunarul inculpatului.
Va rog sa ma ajutati si cu practica judiciara in ceea ce priveste cuantumul daunelor morale acordate, care sunt platite de F.P.V.S., daca puteti.
Mentionez ca eu insami sunt parte civila. :(
Cristina Pielmus , Avocat
Este posibilo ca instanta sa nu asimileze situatia dv cu situatia in care vinovatul ar fi avut RCA si sa primiti o despagubire mai mica desi nu ar trebui. Aveti avocat angajat si puneti-l la treaba sa obtina despagubirea care s-ar cuveni.
O asemenea problema nu se rezolva pe forum . Practica judiciara si alte povesti.
Instanta este imprevizibila oricum , asa ca ai nevoie de un avocat bun si succes.
~ Conținut șters la cerere ~