avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Debitor rau platnic - dovada prin inregistrare a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Debitor rau platnic - dovada prin inregistrare a convorbirilor telefonice

Buna ziua! As dori sa intreb daca este admisibila administrarea probei audio a inregistrarii convorbirilor telefonoce purtate cu debitorul rau platnic si din care reiese ca acesta este de acord cu suma, ca imi plateste, dar nu intr-un moment apropiat! Va multumesc!:(
Cel mai recent răspuns: ContSters160686 , utilizator 18:34, 27 Iunie 2011
Nu este admisibila intrucat nu a fost autorizata inregistrarea acelei convorbiri.
In cazul in care ati incheiat o chitanta de mana,care consemneaza imprumutul, solicitati proba cu interogatoriul debitorului, poate acesta recunoaste convorbirea respectiva si datoria.
Sau puteti administra proba cu martori care au fost de fata la acordarea imprumutului.
In cazul in care nu aveti un act scris, o actiune in justitie impotriva debitorului respectiv este greu de dovedit si are putine sanse sa fie admisa.
Cat timp a trecut de cand i-ati imprumutat banii?
Ati incheiat un inscris ceva, de mana, la calculator, cum o fi...? Dar sa fie semnat de el?

Nu m-as baza pe martori la dovedirea imprumutului...daca debitorul isi ia avocat, el se va opune din start la proba cu martori si ati pierdut procesul. Daca cealalta parte nu-si ia avocat si nu stie ca se poate opune, aveti o sansa...dar mica.

Concluzie : daca n-aveti inscris care sa dovedeasca ca i-ati dat bani, e foarte greu.

Ar mai fi ceva....sunteti prieteni de multa vreme? Sau rude apropiate? Ca poate...cu o imposibilitate morala de preconstituire a inscrisului, ar merge.
Ultima modificare: Sâmbătă, 25 Iunie 2011
Mihaela Enache, Avocat
detaliati speta. Ati dat banii ok, ati incheiat vreun act ceva?
Daca spune ca va plateste, sa va dea in scris acest lucru.
Detaliati
Situatia se grefeaza pe o raspundere civila delictuala. Faptuitorul a produs, in timpul cat am fost coleg de camera cu dansul, un prejudiciu caminului unde am locuit. Acesta s-a decazat primul, iar la un interval de timp m-am decazat si eu, numai ca administratorul, facand verificarea camerei, a constatat o stricaciune produsa de coleg si mi-a imputat mie paguba. Am primit chitanta de la camin, si acesta, desi este de acord cu suma ce trebuie sa mi-o restituie, totusi nu imi da banii! Stiu ca in acest cadru nu se cere expres dovada unui inscris, fiind admisibil orice mijloc de proba!
Situatia se grefeaza pe o raspundere civila delictuala. Faptuitorul a produs, in timpul cat am fost coleg de camera cu dansul, un prejudiciu caminului unde am locuit. Acesta s-a decazat primul, iar la un interval de timp m-am decazat si eu, numai ca administratorul, facand verificarea camerei, a constatat o stricaciune produsa de coleg si mi-a imputat mie paguba. Am primit chitanta de la camin, si acesta, desi este de acord cu suma ce trebuie sa mi-o restituie, totusi nu imi da banii! Stiu ca in acest cadru nu se cere expres dovada unui inscris, fiind admisibil orice mijloc de proba!

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...

Alte discuții în legătură

Inselaciune si naivitate pavio pavio Buna ziua, In decembrie 2009 o colega de servici de-a sotului, i-a propus acestuia sa faca un imprumut de 5000 lei la CAR pe numele lui, sub motivul ca ea ... (vezi toată discuția)
Imprumut Fedora Fedora Sunt la primul mesaj. Daca am postat unde nu trebuie imi cer scuze. In august 2008 dupa ce m-am despartit de sotul meu, inaintand si o cerere de divort, ... (vezi toată discuția)
Imprumut catalinat catalinat Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Am o problema, am imprumutat o persoana cu o suma de banii, o parte din bani a fost data personal iar alta prin ... (vezi toată discuția)