avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 272 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită continuare la poprire conturi bancare
Discuție deschisă în Executare silită

continuare la poprire conturi bancare

Ca sa evite executarea silita, debitorul si-a deschis o noua firma in acelasi sediu cu vechea firma ,cu nume asemanator(a adaugat un nou cuvant ),cu aceiasi actionari
cu acelasi obiect de activitate si si-a mutat conturile bancare si bunurile mobile pe noua firma.
Cum pot in calitate de creditor sa continui executarea silita pe noua firma,deoarece
conturile bancare si bunurile mobile de la vechea firma au fost transferate la firma nou infiintata ?
Ultima modificare: Sâmbătă, 25 Iunie 2011
oaneafelicia, utilizator
Cel mai recent răspuns: oaneafelicia , utilizator 22:51, 25 Iunie 2011
conturile bancare nu se pot transfera, doar disponibilul din ele.
nu puteti executa silit noua societate, intrucat are personalitate juridica distinca fata de prima, avand alt cod unic de inregistrare la registrul comertului.
ce suma aveti de recuperat?
Puteti solicita anularea transferurilor patrimoniale ale debitorului dvs daca dovediti ca acestea au avut ca scop fraudarea creditorilor - actiune pauliana.
40.000 RON pentru mine creditor si 35.000 RON taxe si impozite la stat (BS-impozit pe venituri din salarii,BASS-cas,cass,somaj,etc.)
Multumesc pentru amabilitate. Puteti sa-mi comunicati cum va pot contacta personal ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita - vanzare imobil nikolos nikolos vanzarea apt. personal s-a realizat cu 6 luni inainte de a intra in imposibilitatea platii ratei la banca ramanad fara servici , lucru care nu credeam ca se va ... (vezi toată discuția)
Mostenire datorie banca leomun75 leomun75 Parintii mei sufera de boli incurabile. Au o datorie la banca de 40.000 RON pe care cu siguranta nu vor apuca sa o achite. Fiind singur la parinti, pentru a nu ... (vezi toată discuția)
Cum pot să dau / vând copilului meu o casă la țară că să nu o ia banca Moise Ana Moise Ana Cum pot să dau vînd copilului meu o casă la țară că să nu o ia banca care ne a vîndut apartamentul si ne judecăm? (vezi toată discuția)