Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... probleme cu ofiterul de la politie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

probleme cu ofiterul de la politie

In urma cu ceva timp am avut o discutie cu o pers in fata blocului privind un loc de parcare,dupa care pers respectiva mi a zgariat masina.Am sunat la politie ,au venit la fata locului,am depus plangerea respectiva iar dupa asta ofiterul mi a spus sa vin cu sotul ca martor.Sotul nu s a putut prezenta saptamana aceea la sectia de pol,dupa aceea am plecat in concediu si cand m am intors m am trezit ca aveam doua citatii pe numele meu si i a spus mamei ca mi a trimis amenda prin posta pt ca nu m am prezentat.Intrebarea mea este urmatoarea;respectivul ofiter chiar putea sa mi trimita o amenda asa pur si simplu pt ca mie mi se pare un pic cam exagerata masura asta mai ales avand in vedere ca eu sunt partea vatamata in toata problema?
Sanctiunea contraventionala va fi contestata la Judecatorie conform OUG 2/2000. Ofiterul de politie nu are niciun temei legal sa aplice aceste amenzi.
Va multumesc mult!!
sigur ca va poate sanctiona contraventional,deoarece sunteti obligata sa va prezentati la solicitarea organelor de politie.vezi legea 61/1991.
adriancavescu a scris:

Sanctiunea contraventionala va fi contestata la Judecatorie conform OUG 2/2000. Ofiterul de politie nu are niciun temei legal sa aplice aceste amenzi.

Dupa cate stiu, OUG 2/2000 se refera la expertiza judiciara si extrajudiciara. Cred ca este vorba de OUG 2/2001.