avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda contraventionala - Legea nr. 61/1991
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda contraventionala - Legea nr. 61/1991

Buna ziua

am fost sanctionat ca nu m-am prezentat la o citatie a politiei intr-un oras la 90 km de unde locuiesc (citatia a fost facuta pt discutii referitor la nu stiu ce, deci nu ca martor sau invinuit sau ceva). Nu m-am prezentat pt ca aveam la momentul respectiv varsat de vant. Am fost amendat cu 100 lei, amenda pe care am contestat-o in instanta, unde am atasat la cerere adeverinta medicala + faptul ca in citatie nu mi s-a dat niciun numar de telefon nimic unde sa anunt ca nu pot sa ajung (ca idee, oricum aveam temperatura, ma simteam rau, cine a mai avut varsat de vant la 30 de ani ma intelege).

Acum vad ca mi s-a respins plangerea ca fiind neintemeiata. Inca nu mi-a ajuns hotararea judecatoreasca dar am citit pe portal.just.ro dispozitivul pe scurt. Avand in vedere ca mie mi se pare o stupiditate - de ce sa fiu sanctionat daca eu nu am putut sa ajung la timp - ce vina am eu ? - mai am de acum vreo aparare oare ? Sau avand in vedere ca acum nu se poate face recurs, aia e, iau o amenda total de aiurea ?
Cel mai recent răspuns: ContSters126538 , utilizator 10:49, 26 Aprilie 2011
deoarece nu este amenda contraventionala si nu putea fi contestata in instanta.
cf art.199 CPP, amenzile nejustificate pot fi reduse sau anulate chiar de catre organul de cercetare / urmarire penala care a aplicat-o in termen de 10 zile de la primirea incheierii de aplicare a amenzii sau a ordonantei.

cereti constituirea unei comisii rogatorii care sa va audieze la domiciliu.
Ultima modificare: Vineri, 22 Aprilie 2011
Mihai Costache, Avocat
Ati fost sanctionat contraventional conform legii 61/1991, art. 2 pct. 33. Normal ar fi fost sa vi se anuleze procesul verbal de contraventie avand in vedere ca nu ati putut sa va prezentati din motive care nu au tinut de dvs. Asteptati hotararea judecatoreasca.


33) refuzul unei persoane de a da relatii pentru stabilirea identitatii sale, de a se legitima cu actul de identitate sau de a se prezenta la sediul politiei, la cererea ori la invitatia justificata a organelor de urmarire penala sau de mentinere a ordinii publice, aflate in exercitarea atributiilor de serviciu;
nu cred ca este o sanctiunein baza lg 61/1991.
Din postarea initiala "am fost sanctionat ca nu m-am prezentat la o citatie a politiei intr-un oras la 90 km de unde locuiesc (citatia a fost facuta pt discutii referitor la nu stiu ce, deci nu ca martor sau invinuit sau ceva)." cred totusi ca este vorba de o amenda data in temeiul CPP.

Parerea mea ramane la sanctiune conform legii 61/1991.
TDorina a scris:

Ati fost sanctionat contraventional conform legii 61/1991, art. 2 pct. 33. Normal ar fi fost sa vi se anuleze procesul verbal de contraventie avand in vedere ca nu ati putut sa va prezentati din motive care nu au tinut de dvs. Asteptati hotararea judecatoreasca.


33) refuzul unei persoane de a da relatii pentru stabilirea identitatii sale, de a se legitima cu actul de identitate sau de a se prezenta la sediul politiei, la cererea ori la invitatia justificata a organelor de urmarire penala sau de mentinere a ordinii publice, aflate in exercitarea atributiilor de serviciu;


da exact - pe motivul acesta am fost sanctionat.
deci exista posibilitatea acum sa fac o plangere si la organul care m-a amendat ? Cum se face ? la sediul politiei care m-a amendat ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme cu ofiterul de la politie luizacostache luizacostache In urma cu ceva timp am avut o discutie cu o pers in fata blocului privind un loc de parcare,dupa care pers respectiva mi a zgariat masina.Am sunat la politie ... (vezi toată discuția)
Citatie politia sinaia mitzan mitzan Buna seara, Am si eu o mica problema daca pot spune asa.In data de 13.06.2009 am fost pana la Sinaia si m-a prins un radar fix cred, cu 127 km in ... (vezi toată discuția)
Un vecin m-a reclamat pentru tulburarea linistii si ordinii publice si am fost citat la politie aleeee aleeee Buna ziua,am primit acasa o citatie prin care sunt chemat la politie sa dau o declaratie cred, intr-un caz de contraventie,mai exact un vecin ma reclamat ca am ... (vezi toată discuția)