Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda contraventionala - Legea nr. 61/1991
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda contraventionala - Legea nr. 61/1991

Buna ziua

am fost sanctionat ca nu m-am prezentat la o citatie a politiei intr-un oras la 90 km de unde locuiesc (citatia a fost facuta pt discutii referitor la nu stiu ce, deci nu ca martor sau invinuit sau ceva). Nu m-am prezentat pt ca aveam la momentul respectiv varsat de vant. Am fost amendat cu 100 lei, amenda pe care am contestat-o in instanta, unde am atasat la cerere adeverinta medicala + faptul ca in citatie nu mi s-a dat niciun numar de telefon nimic unde sa anunt ca nu pot sa ajung (ca idee, oricum aveam temperatura, ma simteam rau, cine a mai avut varsat de vant la 30 de ani ma intelege).

Acum vad ca mi s-a respins plangerea ca fiind neintemeiata. Inca nu mi-a ajuns hotararea judecatoreasca dar am citit pe portal.just.ro dispozitivul pe scurt. Avand in vedere ca mie mi se pare o stupiditate - de ce sa fiu sanctionat daca eu nu am putut sa ajung la timp - ce vina am eu ? - mai am de acum vreo aparare oare ? Sau avand in vedere ca acum nu se poate face recurs, aia e, iau o amenda total de aiurea ?
deoarece nu este amenda contraventionala si nu putea fi contestata in instanta.
cf art.199 CPP, amenzile nejustificate pot fi reduse sau anulate chiar de catre organul de cercetare / urmarire penala care a aplicat-o in termen de 10 zile de la primirea incheierii de aplicare a amenzii sau a ordonantei.

cereti constituirea unei comisii rogatorii care sa va audieze la domiciliu.
Mihai Costache, Avocat
Ati fost sanctionat contraventional conform legii 61/1991, art. 2 pct. 33. Normal ar fi fost sa vi se anuleze procesul verbal de contraventie avand in vedere ca nu ati putut sa va prezentati din motive care nu au tinut de dvs. Asteptati hotararea judecatoreasca.

33) refuzul unei persoane de a da relatii pentru stabilirea identitatii sale, de a se legitima cu actul de identitate sau de a se prezenta la sediul politiei, la cererea ori la invitatia justificata a organelor de urmarire penala sau de mentinere a ordinii publice, aflate in exercitarea atributiilor de serviciu;
nu cred ca este o sanctiunein baza lg 61/1991.
Din postarea initiala "am fost sanctionat ca nu m-am prezentat la o citatie a politiei intr-un oras la 90 km de unde locuiesc (citatia a fost facuta pt discutii referitor la nu stiu ce, deci nu ca martor sau invinuit sau ceva)." cred totusi ca este vorba de o amenda data in temeiul CPP.

Parerea mea ramane la sanctiune conform legii 61/1991.
TDorina a scris:

Ati fost sanctionat contraventional conform legii 61/1991, art. 2 pct. 33. Normal ar fi fost sa vi se anuleze procesul verbal de contraventie avand in vedere ca nu ati putut sa va prezentati din motive care nu au tinut de dvs. Asteptati hotararea judecatoreasca.

33) refuzul unei persoane de a da relatii pentru stabilirea identitatii sale, de a se legitima cu actul de identitate sau de a se prezenta la sediul politiei, la cererea ori la invitatia justificata a organelor de urmarire penala sau de mentinere a ordinii publice, aflate in exercitarea atributiilor de serviciu;

da exact - pe motivul acesta am fost sanctionat.
deci exista posibilitatea acum sa fac o plangere si la organul care m-a amendat ? Cum se face ? la sediul politiei care m-a amendat ?