Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Lovire din spate - cine este de vina?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Lovire din spate - cine este de vina?

am lovit omasina care sa oprit brus in fata mea pe banda 2 fara semnalizare .sensul de mers este despartit cu doua linii continu .cine este devina multumesc
Dvs. Nu ati pastrat distanta legala in trafic, si anume aceea care sa va permita sa evitati un asemenea incident.
In principiu dvs. deoarece sunteti obligata sa pastrati o distanta. La modul subiectiv, cel din fata, daca dovediti ca oprirea a fost facuta cu intentia de a provoca un accident.
Codul Rutier spune asa :
Art. 157. - (1) Se interzice conducatorilor de vehicule sa circule cu viteza sub limita minima admisa, sa reduca brusc viteza ori sa efectueze o oprire neasteptata, fara motiv întemeiat.

(2) Conducatorul de vehicul este obligat, în functie de viteza cu care circula, sa pastreze o distanta de siguranta fata de vehiculul ce-l preceda, pentru a putea evita o coliziune în cazul când conducatorul acestuia reduce brusc viteza sau opreste în mod neasteptat.

In functie de imprejurarile in care s-a produs accidentul trageti dvs concluziile
Fara discutie, Dvs.
Ioan Ciobanu, Expert judiciar
cioan
Expert judiciar:Fara discutie, Dvs.
.......................................................................................
Pffff....inseamna ca dumneavoastra n-ati auzit de cazuri in care se profita de asigurari prin diverse tertipuri....ca atare si cei de la rutier au concretizat-o prin noua regula expusa de "alpinltd"-Art. 157. - (1).(nu mai zic de imbecili care "educa" astfel pe cel din spate)
xadrianx, utilizator