Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... evacuarea din domiciliu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

evacuarea din domiciliu

Locuiesc la adresa de domiciliu pe care o am la apartamentul copilului meu in varsta de 16 ani. Apartamentul a fost cumparat pe numele copilului in procent de 99%, iar 1% pe numele fratelui meu, respectiv unchiul copilului, avand drept de uzufruct doar mama mea, adica bunica copilului, eu necerand atunci drept de uzufruct. Va rog sa-mi spuneti daca pot fi scoasa din apartament in conditiile acestea.
Va multumesc.
Cam greu daca aveti in intretinere minorul. Evacuarea o poate cere in aceasta situatie proprietarul.
In realitate puteti fi evacuati si dumneavoastra si copilul, intrucat acesta este doar nud proprietar! Altcineva are dreptul de folosinta : mama (are drept de uzufruct) si, opunand uzufructul celor care ii ingradesc dreptul, poate solicita evacuarea.
Mihaela Enache, Avocat
uzufructuarul poate cere evacuarea dvs si nudul proprietar, cand va deveni major.
numai cand va deveni major poate fi evacuat? care este prevederea legala in acest sens?
*D-lui avocat Mihai
Proprietarii, dupa cum am spus sunt: 99%-copilul meu, 1%-fratele meu. Eu si copii mei avem domiciliul la adresa apartamentului respectiv. Uzufructuarul are mai multe drepturi decat proprietarii? Adica uzufructuarul poate sa scoata din casa proprietarii?