Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... pensia...obligatorie la intreprinderea individuala ?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

pensia...obligatorie la intreprinderea individuala ?

Din cate stiu , in cazul inbtreprinderii individuale,obligatorii sunt cotizatiile de 5.5 % CAS si 16% impozit pe venit. Poate cineva sa-mi spuna daca si pensia este obligatorie? Daca da, care este procentul acestei contributii ?

Va multumesc!
eu din cate stiu nu este obligatorie se poate palti separat de catre angajat
In cazul titularului II asigurarea pt pensie este obligatorie daca se realizeaza venituri mai mari de 8088 lei/an, venitul minim de asigurare este 708 lei (35% din salariul mediu brut), iar suma minima a contributiei este 222 lei/luna.
imi puteti comunica un articol din lege, referitor la acest aspect ?
Legea nr. 263/2010, art. 6 si 11.
Daca sunt si angajata cu CIM pe 2 ore, se schimba datele problemei ?