avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SRL cu 2 asociati devine SRL cu asociat unic o terta ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SRL cu 2 asociati devine SRL cu asociat unic o terta persoana??

Buna ziua!
1.Daca un SRL are 2 asociati cu cate 50%, poate sa devina SRL cu un asociat unic, asociatul unic fiind o terta persoana (nu unul dintre cei doi asociati)??
2. Daca am un SRL cu asociat unic si vreau sa-i schimb asociatul unic, se poate realiza prin cesiune?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Denisa Stanca , Avocat 13:47, 27 Iunie 2011
1. Adica ambii isi pot vinde partile sociale unui al treilea care astfel devine asociat unic. E posibil.
2. Da. Acesta isi vinde firma altuia. Adica dumneavostra vindeti .
1. Ambii cesioneaza partile sociale la valoare nominala.
2. La fel, se cesioneaza la valoare nominala toate partile sociale unei terte persoane care devine asociat unic. E posibil?
1. Da.
2. Da.
Daca se va vinde la pret mai mare, pe diferenta fata de valoarea nominala se plateste impozit.
Asociatul unic nu poate sa mai fie asociat unic in alta societate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procedura vanzare parti sociale grandanat grandanat Speta: Societate comerciala SRL, 2 asociati 50-50. Care e procedura de transfer a partilor sociale de la un asociat la celalalt? Practic cesionarea a jumatate ... (vezi toată discuția)
Vanzare a unei parti dintr-un srl loredana501 loredana501 As avea si eu nevoie de cateva info...va rog...Avem un SRL cu 4 asociati dintre care unul este si administrator.Srl-ul are 2 firme in componenta care ... (vezi toată discuția)
Vreau sa cedez partile mele sociale tatalui meu Val1977 Val1977 Sper sa ma puteti ajuta cu un raspuns la problema mea Suntem doi asociati si administratori cu drepturi egale la o societate. Vreau sa cedez partile mele ... (vezi toată discuția)