Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SRL cu 2 asociati devine SRL cu asociat unic o terta ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SRL cu 2 asociati devine SRL cu asociat unic o terta persoana??

Buna ziua!
1.Daca un SRL are 2 asociati cu cate 50%, poate sa devina SRL cu un asociat unic, asociatul unic fiind o terta persoana (nu unul dintre cei doi asociati)??
2. Daca am un SRL cu asociat unic si vreau sa-i schimb asociatul unic, se poate realiza prin cesiune?

Multumesc
1. Adica ambii isi pot vinde partile sociale unui al treilea care astfel devine asociat unic. E posibil.
2. Da. Acesta isi vinde firma altuia. Adica dumneavostra vindeti .
1. Ambii cesioneaza partile sociale la valoare nominala.
2. La fel, se cesioneaza la valoare nominala toate partile sociale unei terte persoane care devine asociat unic. E posibil?
1. Da.
2. Da.
Daca se va vinde la pret mai mare, pe diferenta fata de valoarea nominala se plateste impozit.
Asociatul unic nu poate sa mai fie asociat unic in alta societate.