avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 795 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... poate sa imi ia copilul la divort?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

poate sa imi ia copilul la divort?

buna,am si eu cateva probleme.sun casatorita cu sotul meu de 3 ani avem o fetita de 2 ani si jumatate,nu ne mai intelegem si eu as vrea sa divortam nu are probleme cu alcoolul,nu ma loveste dar in schimb este foarte gelos nu pot iesi din casa caci ma acuza de infidelitate.apartamentul in care stam este a socrului,vreau sa divortez dar imi este teama k imi va lua fetita,fetita este bolnava si are nevoie de multa recuperare si el cu siguranta nu va merge cu ea,credeti k dak as locui cu chirie mi s_ar incredinta fetita?va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Iuliana Cermak , Avocat 18:49, 26 Iunie 2011
va fi mult mai usor daca tatal nu cere si el sa-i fie incredintata.
trebuie sa dovediti instantei ca aveti unde locui si cu ce o creste si o sa primiti copilul in incredintare
Daca aveti mijloace necesare de intretinere, nu va ia nimeni fetita. In peste 90% din cazuri, copilul e incredintat mamei. Numai in cazuri extreme e luat de langa mama. Aveti dreptul la pensie de intretinere. Sa formulati pe timpul procesului o ordonanta presidintiala sa vi se incredinteze pana la ramanerea definitiva a hotararii de divort si de incredintare, iar pe perioada divortului sa se plateasca pensie de intretinere.
gabryyela a scris:

buna,am si eu cateva probleme.sun casatorita cu sotul meu de 3 ani avem o fetita de 2 ani si jumatate,nu ne mai intelegem si eu as vrea sa divortam nu are probleme cu alcoolul,nu ma loveste dar in schimb este foarte gelos nu pot iesi din casa caci ma acuza de infidelitate.apartamentul in care stam este a socrului,vreau sa divortez dar imi este teama k imi va lua fetita,fetita este bolnava si are nevoie de multa recuperare si el cu siguranta nu va merge cu ea,credeti k dak as locui cu chirie mi s_ar incredinta fetita?va multumesc!


De regula, se merge pe ideea ca divortul ar putea rezolva problema dvs.
Parerea mea este ca, in aparenta ar putea fi o rezolvare insa...in realitate ar putea da nastere la alte complicatii.

Daca motivul unic al neintelegerilor din familia dvs. este doar acuzatia nefondata de infidelitate, poate ca nu ar trebui sa priviti divortul ca fiind o solutie insa...la fel de adevarat este faptul ca o colivie de aur nu a facut fericita, nici o fiinta.

Trecand peste aceste aspecte, la o prima vedere, aveti toate sansele sa va fie incredintata minora insa...trebuie sa cunoasteti faptul ca, de la 01octombrie 2011, data la care va intra in vigoare noul cod civil, se va institui tutela comuna.
Daca tatal va solicita tutela comuna si i se va incuviinta acest lucru, problema dvs. este departe de a fi rezolvata.

Inca nu stim cum se vor aplica noile dispozitii din codul civil insa va recomand sa le lecturati, anterior efectuarii oricarui demers.

O discutie utila:www.avocatnet.ro/content/for...





~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sotul meu violent ma ameninta ca imi ia fetita de numai 8 luni daca vreau sa divortez de el brya_deea brya_deea buna seara! ma poate ajuta cineva cu ceva sfaturi? st o mamik disperata, dak pot sa zic asa, din kuza sotului meu kre ar vrea sa-mi ia fetita.bebe meu are 8 ... (vezi toată discuția)
Copil minor la divort loreesha loreesha Buna...dimineata! va rog sa ma ajutati spunandu-mi in caz de divort care dintre parinti are sansa mai mare de a ramane cu copilul minor?ce criterii de ... (vezi toată discuția)
Pensia alimentara radu1982 radu1982 buna ziua am si eu o intrebare ....dupa cat timp se poate face o cerere de recalculare a pensiei alimentare?va multumesc anticipat (vezi toată discuția)