Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... munca in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

munca in strainatate

Daca am lucrat 4 ani in Italia cu acte in regula mi se recunosc in Romania,cum trebuie sa procedez,cui ma adresez?multumesc
Trebuie sa obtineti Formular E 207 - Certificat privind cariera de asigurat .

Pentru confirmarea perioadei de asigurare realizata în Italia, dvs. trebuie sa va adresati casei teritoriale de pensii din România in a carei raza aveti domiciliu.
Pentru a facilita îndeplinirea formalităţilor de confirmare a carierei profesionale, este indicat ca dumneavoastra, la completarea formularului E207 „Certificat privind cariera de asigurat” sa furnizati cât mai multe informaţii referitoare la angajatorii sau activitatea independentă desfăşurata pe teritoriul Italiei.

Formularul E 207 poate fi însoţit de documente care atestă perioadele de asigurare sau cele echivalente realizate pe teritoriul Italiei.

La cererea Casei de pensii din România, casa teritorială de pensii competentă din Italia confirma perioada de asigurare realizată în Italia prin formularul E205
„ Atestat privind cariera de asigurat în Italia”.