avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 412 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drepturile copilului minor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drepturile copilului minor

Va rog frumos, daca stie cineva sa ma lamureasca in problema mea.
- copil minor
- parintii divortati
- incredintarea copilului catre mama
Ulterior mama decedeaza
Singurul mostenitor este copilul minor.
Ce se intampla cu mostenirea acestui copil?
Beneficiaza tatal? Adica poate vinde imobilul care-l mosteneste copilul in urma decesului mamei sale?
Ce se intampla cu sumele de bani existente in banca ale mamei decedate?
Pot fi folosite de tatal copilului?

Multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: Adalbert Gabriel Gazdovici , Avocat 15:36, 27 Iunie 2011
Nu, nu, nu si nu.
Toate bunurile si banii revin copilului minor. Se va institui tutela/curatela copilului minor.
Parintele care administreaza bunurile copilului nu va putea face acte de dispozitie decat cu acordul autoritatii tutelare. Iar la sfarsitul perioadei (majoratul copilului) va da socoteala de administrarea acestora.
Minorul a dobandit toate bunurile mamei sale daca mama nu s-a recasatorit intre timp. Tatal minorului a dobandit doar tutela minorului si exercita IN BENEFICIUL MINORULUI drepturile parintesti.
In ipoteza in care tatal minorului este de rea credinta si vrea sa-si insuseasca bunurile fiului sau ... trebuie sesizata autoritatea tutelara.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cine este reprezentantul legal al copilului?! cher cher Un copil ce provine din relatia de concubinaj a parintilor( recunoscut de tata), mosteneste dupa moartea tatalui jumatate dintr- o casa si suma de bani. Casa ... (vezi toată discuția)
Intrebare succesiune curatela Ahelis Ahelis Buna ziua, Am o situatie mai delicata in familie si m-am gandit sa va cer ajutorul. Situatia e urmatoarea: mama mea a castigat in instanta curatela pentru ... (vezi toată discuția)
Curator sau tutore? brodi brodi In prezent sunt numita curator pentru un nepot de 12ani,a carui mama a decedat in urma cu 3(trei)luni.Mama minorului era sora mea si divortase de tatal ... (vezi toată discuția)