Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drepturile copilului minor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drepturile copilului minor

Va rog frumos, daca stie cineva sa ma lamureasca in problema mea.
- copil minor
- parintii divortati
- incredintarea copilului catre mama
Ulterior mama decedeaza
Singurul mostenitor este copilul minor.
Ce se intampla cu mostenirea acestui copil?
Beneficiaza tatal? Adica poate vinde imobilul care-l mosteneste copilul in urma decesului mamei sale?
Ce se intampla cu sumele de bani existente in banca ale mamei decedate?
Pot fi folosite de tatal copilului?

Multumesc frumos
Nu, nu, nu si nu.
Toate bunurile si banii revin copilului minor. Se va institui tutela/curatela copilului minor.
Parintele care administreaza bunurile copilului nu va putea face acte de dispozitie decat cu acordul autoritatii tutelare. Iar la sfarsitul perioadei (majoratul copilului) va da socoteala de administrarea acestora.
Minorul a dobandit toate bunurile mamei sale daca mama nu s-a recasatorit intre timp. Tatal minorului a dobandit doar tutela minorului si exercita IN BENEFICIUL MINORULUI drepturile parintesti.
In ipoteza in care tatal minorului este de rea credinta si vrea sa-si insuseasca bunurile fiului sau ... trebuie sesizata autoritatea tutelara.