Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie crestere copil - concediu postnatal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie crestere copil - concediu postnatal

Buna seara, pot beneficia de concediu de crestere copil, daca am 12 luni lucrate - din care 3 luni lucrate efectiv, cu norma intreaga si apoi concediu medical, si mai precizez, ca in timp ce eram in concediu medical am mai avut inca doua luni un contract de munca la domiciliu, care ulterior s-a suspendat.Multumesc pentru raspuns.
Daca ati cotizat in ultimele 12 luni la CASS atunci beneficiati de indemnizatie.
Mahetin a scris:

Daca ati cotizat in ultimele 12 luni la CASS atunci beneficiati de indemnizatie.

Indemnizatia pentru CCC nu este conditionata de plata contributiilor catre bugetul de stat, ci de faptul realizarii in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni de venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit

@ levantica
Daca in ultimul an anterior datei nasterii copilului, ati realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit atunci beneficiati de CCC si de indemnizatia lunara aferenta .