Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cum pot transfera xxmii euro din Italia in Ro?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cum pot transfera xxmii euro din Italia in Ro?

Buna, am urm intrebare, poate ma puteti ajuta...
Familia X (plecata demult in Italia si stabilita acolo) are depusi intr-o banca din Italia xmii euro. Doreste sa vina in Ro peste cateva saptamani pentru achizitionarea unui imobil si vrea sa ii poata ridica banii de aici, de la o banca. Intrebare: 1.Eu ca ruda a lor pot sa ii deschid un cont pe unul din numele lor si apoi ei sa poata face transfer de la banca din Italia la o banca din Ro in acel cont? 2. Care ar fi cea mai avantajoasa solutie de transfer, comision ridicare, ...? 3. Pot sa-i ajut altcumva? Multumesc
De regula, mai toate bancile solicita prezentarea la banca a persoanei care urmeaza sa deschida un cont bancar. Doar cu procura speciala data de pers. aflate in Italia, prin care sa se specifice in mod clar ce sa faceti aici, in Romania, ati obtine dreptul legal sa efectuati o astfel de operatiune.
Cat priveste cuantumul comisioanelor practicate de banci, cel mai bine e sa va adresati direct institutiilor bancare, intrucat ele sunt stabilite de fiecare in parte, functie de produsul bancar ales de client. Insa, ca o informatie generala, cele mai ieftine transferuri sunt cele prin virament si cele mai scumpe sunt atunci cand clientii solicita eliberarea banilor detinuti in conturi, in numerar.