Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... RETRAGERE FOND ACUMULAT PENSIE PRIVATA PILONUL II
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

RETRAGERE FOND ACUMULAT PENSIE PRIVATA PILONUL II

Buna ziua.
Sunt cadru militar in rezerva.Am varsta de 47 ani si acum 3 ani am aderat la un fond de pensii pilonul II.La momentul aderarii aveam pensie de serviciu si lucram in mediul privat. Acum ,am primit ,in urma noii legi,decizie pensie pentru limita de varsta.Am luat legatura cu reprezentantii fondului de pensii pilonul II pentru a-mi retrage fondul acumulat, pentru faptul ca sunt pensionar pentru limita de varsta,dar am fost informat ca nu se poate acest lucru deoarece decizia de pensionare pentru limita de varsta este emisa de Casa sectoriala a armatei si ca trebuie sa am o decizie data de Casa Nationala de pensii .
Este corecta acesta afirmatie ?

Da,este corecta aceasta afirmatie daca aveti limita prevazuta de lege.Nu puteti retrage banii pur si simplu,ei vor fi adaugati pe fluturasul de pensie.Daca aveati pensie facultativa atunci da era posibil , la varsta de 60 ani.Luati legatura cu agentul dv..
Serban Tanase, Consultant asigurari