Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calculul indemnizatiei de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calculul indemnizatiei de somaj

Buna ziua,

In urma disponibilizarii de la societatea la care am lucrat 20 de ani am primit un numar de salarii compensatorii.Pe ultimul fluturas de salar, aceste salarii figureaza la rubrica "Prima fidelitate", si s-au platit cei 0,5% pentru somaj.
Intrebarea mea este daca aceasta suma intra in calculul venitului brut pe ultimul an.

Cu multumiri
1. Daca s-a retinut contributia pentru somaj trebuie sa fie luata in calculul indemnizatiei de somaj.
2. Dar vedeti ca Agentia de Somaj spune ca in Codul fiscal se precizeaza ca nu se retine contributia lpentru somaj la salariile compensatorii acordate condorm CCM. In aceasta situatie trebuie sa vi se restituie banii retinuti.
Multumesc pentru raspunsul promt.
Nu stiu daca are vreo relevanta dar pe ultimul fluturas suma nu este trecuta ca salarii/plati compensatorii ci ca "Prima de fideliate".
Tot Agentia de Somaj va poate lamuri.