avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie incetare contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie incetare contract de munca

Buna ziua,

Acum o luna am incetat activitatea la o companie la care lucram de 4 ani. La cateva zile dupa incetarea activitatii am solicitat departamentului HR o copie a decizie de incetarea a activitatii si o adeverinta care sa cuprinda veniturile realizate lunar pe perioada lucrata acolo. Nici pana in momentul de fata nu am primit documentele solicitate si nici la mailuri nu doresc sa imi raspunda.
Ce pot face in aceasta situatie?

Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:51, 29 Iunie 2011
Trebuia sa va dea decizia de incetare a contractului de munca si nota de lichidare.
Puteti face o sesizare scrisa la ITM.
va multumesc. In ceea ce priveste acea adeverinta, ii pot obliga in vreun fel?
Trimeteti o cerere, in acest sens, printr-o scrisoare cu confirmare de primire.
Trebuie sa va raspunda in 30 de zile. (In cerere specificati clar adresa la care sa va raspunda)
1. Din Codul muncii:
Art.34
...
(5) La solicitarea salariatului sau a unui fost salariat, angajatorul este obligat sa elibereze un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate.
...
Art.40
...
(2) Angajatorului ii revin, in principal, urmatoarele obligatii:
...
h) sa elibereze, la cerere, toate documentele care atesta calitatea de salariat a solicitantului;
...
Art. 260
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
...
b) incalcarea de catre angajator a prevederilor art. 34 alin. (5), cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei;
...
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.

2. Asadar adresati-va cu o sesizare la ITM sa aplice legea , sa-l sanctioneze pe angajator si sa-l oblige sa va elibereze adeverinta.
Va multumesc foarte frumos pentru ajutor.

O zi buna!

Alte discuții în legătură

Refuz eliberare adeverinta de angajator soso35 soso35 Buna ziua. Va rog daca ma puteti sfatui cum sa procedez in urmatoarea situatie: Sunt in somaj de la 15 iulie dupa o concediere colectiva iar sotia este ... (vezi toată discuția)
Adeverinta somaj amrita950 amrita950 Buna ziua, Am lucrat la o societate , iar in urma restrangerii de activitate am fost concediata. Aveam doar 11 luni lucrate la soc respectiva, dar inainte de ... (vezi toată discuția)
Fost angajator care refuza sa-mi elibereze o adeverinta de venit de pe anul 2013 frunzica frunzica Buna ziua Angajatorul acesta m-a pus pe mine sa iau legatura cu contabilul lui si sa platesc o taxa de 50 de lei ca sa-mi elibereze o adeverinta de venit. Cat ... (vezi toată discuția)