avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Calcul dobanda legala - modalitate de calcul
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Calcul dobanda legala - modalitate de calcul

Buna ziua. Am si eu o nelamurire in ceea ce priveste modalitatea de calcul a dobanzii legale, pentru o anumita suma pe o perioada de timp. Astfel, suma este de 228.898,79 lei, perioada fiind 24.08.2009 - 31.07.2010. Marturisesc ca este pentru prima oara cand fac un asemenea calcul si nu stiu cum sa fac sa imi iasa suma care trebuie. Cu multumiri anticipate.
Se aplica dobanda de referinta comunicata de BNR !

OG 9/2000 actualizata privind nivelul dobânzii legale
Cunosc acest aspect, insa pe perioada respectiva dobanzile au variat de la luna la luna, si nu cunosc exact modalitatea de calcul. Daca sunteti mai experimentat in asemenea calcule, va rog sa ma ghidati. Multumesc.
Dobanda legala se stabileste, in materie civila, la nivelul dobanzii de referinta a Bancii Nationale a Romaniei, diminuat cu 20%

Nivelul dobanzii de referinta a BNR, in functie de care se stabileste dobanda legala, este:
- cel din prima zi lucratoare a anului, pentru dobanda legala cuvenita pe semestrul I al anului in curs; si
- cel din prima zi lucratoare a lunii iulie, pentru dobanda legala cuvenita pe semestrul II al anului in curs .

Dobanda Bancii nationale este la fel de peste un an. 6.25%.
Multumesc frumos. Am reusit sa aflu dupa un pic de ajutor si putina documentare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dobanzile legale aplicate Andrei T Andrei T cum se aplica dobanzile legale? am niste facturi scadente din 2007, 2008 si 2009, dar nu gasesc contracttul de vanzare cumparare. pot sa cer numai in baza ... (vezi toată discuția)
Penalizari de intarziere elenaionila elenaionila as dori sa stiu ce dobanda penalizatoare se aplica in cazul neplatii unei facturi la termen, in cazul in care nu exista un contract de vanzare cumparare? imi ... (vezi toată discuția)
Dobanda legala triton10 triton10 Buna ziua As vrea sa stiu care este dobanda legala pentru obligatiile comerciale si civile stabilite in valuta. Multumesc. (vezi toată discuția)