Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... penalizari de intarziere
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

penalizari de intarziere

as dori sa stiu ce dobanda penalizatoare se aplica in cazul neplatii unei facturi la termen, in cazul in care nu exista un contract de vanzare cumparare? imi puteti preciza si reglementarea?
va multumesc!
este prevazut pe factura ca tine loc de contract si in caz de neplata se percep penalizari de x%?

sau dobanda de referinta a bnr
OG 9/2000, art 3: Dobânda legala se stabileste, în materie comerciala, la nivelul dobânzii de referinta a Bancii Nationale a României.
Nivelul dobânzii de referinta a Bancii Nationale a României, în functie de care se stabileste dobânda legala, este cel din prima zi lucratoare a anului, pentru dobânda legala cuvenita pe semestrul I al anului în curs, si cel din prima zi lucratoare a lunii iulie, pentru dobânda legala cuvenita pe semestrul II al anului în curs.