Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Litigiu de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Litigiu de munca

buna ziua.
instanta de judecata a decis ca fostul angajator sa plateasca drepturile salariale restante in suma de 1.000 lei actualizata cu coeficientul de inflatie si dobanda legala incepand cu 01.01.2010 pana la data platii (ex. 01.06.2014).
va rog sa ma ajutati sa cer fostului angajator suma corect legala si sa ma invatati cum se calculeaza suma finala.
multumesc.
cristian.turturean a scris:
... suma de 1.000 lei actualizata cu coeficientul de inflatie si dobanda legala incepand cu 01.01.2010 pana la data platii (ex. 01.06.2014).

Coeficientul de inflatie este comunicat de catre insse, iar dobanda legala care, remuneratorie sau penalizatoare?
”Obligă pârâta să plătească reclamantului drepturile salariale din prezenta hotărâre reactualizate în funcţie de indicele de inflaţie de la data efectuării plăţii, precum şi dobânda legală aferentă, calculată de la data la care trebuiau plătite şi până la data plăţii efective” - citat exact din decizia instantei
Pentru 2010-2011 sunt aplicabile prevederile OG 9/2000 in vigoare in aceasta perioada, respectiv:
Art. 3. - Dobanda legala se stabileste, in materie comerciala, la nivelul dobanzii de referinta a Bancii Nationale a Romaniei.
Potrivit art. 7 din Codul comercial, sunt comercianti cei care fac fapte de comert, avand comertul ca o profesiune obisnuita, si societatile comerciale.
In toate celelalte cazuri dobanda legala se stabileste la nivelul dobanzii de referinta a Bancii Nationale a Romaniei, diminuat cu 20%.
Nivelul dobanzii de referinta a Bancii Nationale a Romaniei, in functie de care se stabileste dobanda legala, este cel din prima zi lucratoare a anului, pentru dobanda legala cuvenita pe semestrul I al anului in curs, si cel din prima zi lucratoare a lunii iulie, pentru dobanda legala cuvenita pe semestrul II al anului in curs.
Dobanda de referinta a Bancii Nationale a Romaniei se calculeaza ca medie, ponderata cu volumul tranzactiilor, intre dobanda la depozitele atrase de Banca Nationala a Romaniei si vanzarile reversibile de titluri de stat efectuate de aceasta in luna anterioara celei pentru care se face anuntul.
Nivelul dobanzii de referinta a Bancii Nationale a Romaniei va fi publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, prin grija Bancii Nationale a Romaniei
Prin urmare, in alte cazuri decat cele din materie comerciala dobanda legala se stabileste la nivelul dobanzii de referinta a Bancii Nationale a Romaniei, diminuat cu 20%.
In ce priveste valoarea dobanzii de referinta a BNR, ea poate fi preluata de pe site-ul oficial al Bancii Nationale, www.bnro.ro, sectiunea Statistica, Rata dobanzii de referinta a BNR. Pentru calcularea dobanzii legale se va avea in vedere dobanda de referinta a BNR pentru lunile ianuarie si iulie.
Pentru fiecare luna din perioada 2008-2010 se vor stabili drepturile salariale conform hotararii judecatoresti. Pentru drepturile lunare astfel stabilite se va calcula dobanda legala incepand cu data la care acestea erau scadente.
Pentru exemplificare consideram urmatoarele:
Debit: 500 lei
Perioada 01.01.2008 – 01.07.2008, 181 zile din 366
Dobanda de referinta: 7,5 - (7,5 x 20%) = 6%
(500 lei x 6%) : 366 zile x 181 zile = 14,84 lei
Ca atare, pentru perioada 01.01.2008 – 01.07.2008 dobanda legala aferenta debitului de 500 lei este de 14,84 lei. In mod similar se va calcula dobanda legala pentru fiecare semestru din cadrul perioadei pentru care se datoreaza (01.07.2008 – 01.01.2009; 01.01.02009 – 01.07. 2009; 01.07.2009 – 01.01.2010 s.a.m.d.)

[ link extern ]

Pentru perioada 2011-2014, in baza Ordonantei nr. 13 din 24.aug.2011 folositi:
[ link extern ]

Sincer, va trebuie un pic de ajutor de la un contabil (cred) !!