avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1800 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă Vis sau realitate?
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

Vis sau realitate?

Disp art 320 ind 1 Cpp aplicabil alaturi de 72,74,76 Cp si / sau alaturi de 18 ind 1 Cp?
Cel mai recent răspuns: Dan-Sebastian Chertes , Avocat 14:08, 1 Iulie 2011
Depinde de context. Cele prevazute la 320 ind. 1 pot fi raportate la acestea.
Da Mihai, numai ca majoritatea Inst. nu accepta ideea solicitarii 18/1 daca initial ai solicitat aplicarea 320/1... ori, unde e ilegalitatea?
Aplicarea dispozitiilor art 320.1 c.proc.pen. nu e incompatibila cu aplicarea dispozitiile art 18.1 c.p. – infractiunea exista si este dovedita, si sunt intrunite conditiile raspunderii penale a infractorului, iar instanta poate aprecia ca lipseste pericolul social si poate dispune achitarea, chiar daca inculpatul si-a recunoscut fapta.
As zice ca dispozitiile art 320.1 nu sunt incompatibile nici cu dispozitiile cuprinse in celelalte articole pe care le amintiti...
Poate gresesc... :">
Prin art. 320 ind 1 C.pp a fost instituita o noua cauza de atenuare a raspunderii penale;
Dispozitiile acestui articol reduc limitele pedepsei anterior aplicarii articolelor privind circumstantele atenuante.
DA, articolele 321 ind 1 C.p.p. si art 74, 76 se pot aplica cumulativ dar succesiv.
Insa odata retinute, disp. 320 ind 1 C.p.p. prin alineatul 7 obliga instanta sa condamne inculpatul iar inlocuirea raspunderii penale poate sa intervina dpmdv doar daca se respinge aplicarea acestui articol.
Asadar, NU aceste articole(320 ind 1 C.p.p. si 18 ind 1 C.p.) nu se pot aplica cumulativ.
Observam ca obligarea instantei sa condamne vine in contradictie cu intentia initiala a legiuitorului – de a reglementa o cauza de atenuare a raspunderi.

Asteptam un RIL sa clarifice aceste aspecte


Asa spun si eu ..., numai ca e greu sa convingi faptul ca se recunoaste vinovatia, nu si gradul de pericol social, precum nici incadrarea juridica. art 17 priveste cele 3 elemente: pericol social, vinovatie, fapta penala. 320/1 se refera la vinovatie... corect. asa spun si eu, numai ca.... nu exista niciun caz cunoscut ... inca de aplicare de 18/1 cat timp s-a cerut 320/1.

Alte discuții în legătură

Recurs - art. 320 cpp RobertSD RobertSD Am fost achitat pentru OUG 195/2002 art . 87, proces in cadrul caruia am facut cerere pentru art. 320 cpp. Am primit amenda administrativa in valoare de 1000 ... (vezi toată discuția)
320 indice 1 c.pr.pen. admisibilitatea aplicarii dispozitiilor art 18 indice 1 c.pen in cazul procedurii de urgenta reglementata de art 320 indice 1 Preotu  Alexandru Cotiso Preotu Alexandru Cotiso Este posibilita aplicarea dispozitiilor art 18 indice 1 C.pe cu consecinta aplicarii dispozitiilor art 90/91 C.pen in conditiile in care inculpatul dupa ... (vezi toată discuția)
Art. 320 indice 1 c.pr.pen. declaratia persoanei acuzate CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Stie cineva daca exista situatii in care anterior momentului de a se aplica art. 320 ind. 1 C.pr. pen., instanta considera ca persoana a fost audiata fara sa ... (vezi toată discuția)