Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recuperare bani de la Politia Rutiera
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recuperare bani de la Politia Rutiera

Am castigat un proces impotriva Politiei Rutiere. Solutia irevocabila arata in felul urmator: “Admite plangerea contraventionala formulata de petentul …. Si continuata de catre fiica sa …. , in calitate de mostenitor, in contradictoriu cu intimata …. . Anuleaza PV de contraventie seria… nr …. / …. cu consecinta exonerarii petentului de plata amenzii contraventionale. Anuleaza dispozitia de ridicare autovehicul, cuprinsa in nota de constatare din data de …. , cu consecinta restituirii de catre intimata a sumei platite de petent cu titlu de prestari servicii auto catre firma …. in cuantum de .... lei. Ia act ca nu s-au solicitat cheltuieli de judecata. Irevocabila. Pronuntata in sedinta publica, astazi, …. .” De la arhiva judecatoriei mi s-a spus sa ma prezint cu cerere de legalizare, taxa de timbre judiciar si timbru, pentru a ridica copia legalizata a sentintei.
Ce trebuie sa fac in continuare? Unde ma prezint cu sentinta legalizata pentru a recupera de la Politia Rutiera banii platiti pe amenda si pe taxa de ridicare. Este nevoie de formula executorie ? Daca da, cum procedez ?
Va multumesc.
Este necesar sa investiti sentinta cu formula executorie.Apoi depuneti o cerere de executare si...executorul va rezolva problema.
Executati silit politia rutiera. Legalizati hotararea definitiva si irevocabila si executorie si mergeti la un BEJ.
Ce este un BEJ. Unde se afla ?
BEJ este un birou al unui executor judecatoresc.
Unde anume ati achitat amenda? La politie sau la o autoritate locala (primarie)? Daca ati achitat-o la primarie, mergeti la respectiva institutie cu o copie a hotararii definitive si solicitati restituirea.
In ce priveste taxa de ridicare, trebuie de asemenea sa verificati pe chitanta daca ati achitat-o la politie sau la o firma de parking si solicitati restituirea de la cel care a incasat-o.
Amenda am achitat-o la CEC. Taxa de ridicare am achitat-o la firma de ridicari, dar conform hotararii judecatoresti politia, in calitate de intimata, este cea obligata la restituirea sumei.