Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare-cumparare

Buna ziua.
Problema este urmatoarea. Dupa divortul parintilor mei, tatal a facut contract v/c casei in care locuiam pe numele fratelui din partea lui, “uitand” ca mai are un copil adica eu.
Actele au fost facute la notar cu martori falsi precum tatal numai are nici un copil.
As dori sa aflu cum pot ataca acest contract de vazare-cumparare.
O zi buna.
Petre1, utilizator
Buna seara.
De principiu se poate cere anularea partiala sau totala a contractului prin intermediul instantei de judecata, insa pentru un raspuns corect trebuiesc avute in vedere toate datele spetzei, pe care dumneavoastra nu le-ati prezentat
Contractul de vanzare-cumparare poate fi atacat, insa sansele de succes depind de modul cum a fost incheiat acest contract de vanzare-cumparare. Stiti daca vanzarea a fost una reala, la un pret apropiat al pietei, cu dovada transferului banilor? sau a fost o vanzare fictiva?
Orice contract se poate anula.
Daca unicul motiv al dvs este ca sunteti copilul vanzatorului, sansele
de reusita sunt foarte micipentru ca orice persoana in viata
poate dispune liber de bunurile sale.
Il puteti ataca in conditiile in care parintii dvs nu facusera partajul, tatal declarandu-se unic proprietar al imobilului.
In timpul vietii, tatal dvs. poate vinde oricui doreste.Pentru a avea sanse, actul trebuie atacat dupa decesul tatalui, fiind o donatie deghizata care va incalca rezerva succesorala. Pana atunci insa, e bine sa obtineti cateva dovezi ,incercand sa demonstrati ca martorii au savarsit infractiunea de marturie mincinoasa......