Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Valabilitate contract vanzare-cumparare (posibilitate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Valabilitate contract vanzare-cumparare (posibilitate anulare)

Buna ziua,

Sunt in divort cu sotia. In timpul casatoriei am cumparat, impreuna, un teren de la tatal sotiei. Contractul a fost facut la notar si mentioneaza pretul platit de cumparatori.
Va rog sa-mi transmiteti care sunt sansele partii adverse de a obtine o anulare a contractului de vanzare-cumparare sub pretextul ca a fost de fapt vorba despre o donatie.
Din punctul meu de vedere chiar si o posibila marturie falsa ( referitor la plata contravalorii contractului ) nu poate anula contractul SEMNAT de ambele parti.
Multumesc anticipat.

R.
Daca ati platit pretul din contract nu poate fi vorba de donatie.
Sau a fost o vanzare deghizata, adica nu ati platit niciun ban?
Am platit pretul din contract.
Ce pot face in cazul in care partea adversa aduce un martor care sustine ca nu am platit?
Mentionez ca mama sotiei a depus marturie mincinoasa in procesul de divort, drept pentru care am facut o plangere penala insoita de dovezi care demonstreaza falsitatea afirmatiilor soacrei.
Trebuie sa dovediti cumva ca ati avut acei bani. Extrase de cont, transferuri prin banca, etc...