avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 844 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie pentru persoane cu handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie pentru persoane cu handicap

unde trebuie sa ma adresez pentru a inainta dosarul pentru pesie de handicap?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:56, 29 Iunie 2011
Casei Judetene de pensii
1. Nu se numeste "pensie pentru handicap" ci "indemnizatie pentru persoane cu handicap" si nu are legatura cu Casa de Pensii.
2. Va adresati Autoritatii Judetene pentru Persoane cu Handicap.
3. Casei de Pensii va adresati numai daca este vorba de pensie de invaliditate propusa de Comisia de expertiza medicala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poate primi pensie de invaliditate si indemnizatie de handicap? MHT RICA MHT RICA Buna poate o persoana sa aiba pensie de handicap si pensie de boala? adika 2 pensii. MUltumesc. (vezi toată discuția)
Indemnizatie de handicap sau/si pensie de invaliditate claudiupopa claudiupopa Buna ziua. Am si eu o intrebare, de mai bine de 6 ani nu mai pot vorbi normal vodbesc dar foarte greu. Si degetele de la maini daca tin un pahar in mana ... (vezi toată discuția)
Bolnav de epilepsie darianna darianna Am un baiat de 22 ani bolnav de epilepsie.As dori sa stiu daca poate beneficia de pensie de boala?Mentionez ca nu a lucrat niciodata .Nu a urmat nici o scoala ... (vezi toată discuția)