Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Preschimbare carte de identitate si permis auto?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Preschimbare carte de identitate si permis auto?

la schimbarea domiciliului si c.i. este obligatorie si schimabarea permisului auto pe noaua adresa de domiciliu (din c.i.)?... multumesc.
da
un "instructor" auto sustine ca n-ar trebui... o baza legala, va rog!
O.U.G 195/2002 art.24 alin(5) " Permisul de conducere este valabil 10 ani de la data eliberării. La schimbarea de către titular a domiciliului sau a numelui, în cazul pierderii, furtului ori al deteriorării, precum şi la expirarea perioadei de valabilitate, permisul de conducere se preschimbă fără susţinerea unui nou examen, în condiţiile stabilite prin regulament."