Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Condamnare pentru conducere sub influenta alcoolului
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Condamnare pentru conducere sub influenta alcoolului

Buna ziua,
Am primit pe 21.ian.2010 condamnare 1 an si 4 luni pt. conducere sub infl. alcoolului. Deci perioada cred ca s-a terminat pe 21.mai.2011. Am baut de ziua mea si m-am suit la volan; m-a lovit un tir din spate pentru ca mergeam prea incet cu dacia, iar mie mi s-a detectat 0.55 ... Eu nu mai am nici o intentie sa mai iau permis; dar as avea nevoie de cazier curat pentru o viza.
Se poate face ceva ?
Multumesc.
1. ptr. prima infractiune ati primit o pedeapsa de 1,4 ani inchisoare cu suspendare, probabil, dar pe durata unui termen de incercare ce se compune din cuantumul pedepsei aplicate la care se adauga un interval de timp de 2 ani
2.daca a 2-a fapta constituie infractiune, fiind savarsita in cursul termenului de incercare, , instanta va revoca suspendarea conditionata, dispunand executarea in intregime a pedepsei, care nu se contopeste cu pedeapsa aplicata ptr. noua infr.
3.fata de prima condamnare, reabilitarea si implicit cazierul curat intervine de drept la expirarea termenului de incercare, daca nu ati savarsit nicio alta infractiune in aceasta perioada de timp si nici nu v-a fost revocata suspendarea anterioara.
avocat Cristina Popescu