Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Minor in vacanta fara parinti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Minor in vacanta fara parinti

Buna ziua ! Am un nepot (al sotiei) in varsta de opt ani pe care il cresc , educ, de la trei ani, l-am dat la scoala unde invata fb. , parintii sai locuiesc in mediul rural si au psibilitati limitate privind intretinerea copiilor si toate celelalte necesare unui trai bun. Doresc sa ma deplasez in periada vacantelor la mare in Bulgaria si as dori sa stiu daca parintii pot intreprinde in acest sens o procura valabila mai mult timp(ani) decat declaratia tipizata (orice alt document ) .Certificatul de nastere al copilului este luat in considerare la frontiera ? Va multumesc.
vyk68, utilizator
- o procura notariala autentica prin care sa va permita sa iesiti cu copilul afara din tara
avocat Cristina Popescu
procura notariala
Aveti nevoie de :
1.-declaratie notariala a ambilor parinti ai minorului care sa cuprinda:
a.-acordul acestora cu privire la efectuarea călătoriei respective de către minor,
b.-statul de destinaţie,
c.- perioada în care urmează să se desfăşoare călătoria,
d.-scopul deplasarii,
e.-ruta urmata pana la statul de destinatie,
f.- datele dvs. de identitate.
2.-cazierul dvs. judiciar,
3.-pasaport pentru minor.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Va multumesc mult !!!