Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Va implor nu imi ocolitzi mesajul....numai pot dormi ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Va implor nu imi ocolitzi mesajul....numai pot dormi noaptea....

Buna ziua sunt o fata care lucra in Mall Vitan. Nush cum sa incep doarece imi tremura si acuma mana . La plecare intr-o seara din magazin mi-am dorit un tricou care imi placea. Am luat tricoul si l-am dus in depozit de unde urma sa il iau la plecare. La plecare am luat tricoul si l-am pus in ruscsarcul care il aveam cu mine. Dupa ce am vorbit cu managerii ca e timpul sa plec am uitat sa achit tricoul la casa .. plecand a inceput sa faca zgomote alarma de la usa si mi-am dat seama ca am uitat sa platesc tricoul... pe moment managerii au inteles ca vreau sa o fur...la fata locului a venit un organ de politie etc.. dupa toate cele intamplate managerul magazinului nu a depus plangere impotriva mea pentru ca a inteles ca este o greseala. Dupa o luna ma suna de la politei sa ma prezint sa dau o declaratie cu ce sa intaplat. Am fost la politie si am scris exact asa ca din cauza stresului acumulat am uitat sa achit tricoul..managerii pentru moment nu au inteles dar la urma nu a depus nimeni nicio plangere impotriva mea. Politaiul mi-a zis ca acuma numai conteaza ca oricum este o fapta penala si ca voi plati o amenda... acuma sunt foarte curios si numai pot dormi noaptea...mi-a zis ca nu imi va afecta cazierul sau dosar penal pentru ca este un maruntis .... Va rog din tot sufletul sa imi ziceti ce fel de amenda trebuie sa pleatesc daca nu s-a depus nicio plangere asupra mea. Imi va afecta facultatea chestia asta se va intampla ceva grav astept raspuns va implor:(

Mergi la utilizator, vezi ca ai sa gasesti o sageata unde iti apare trimite mesaj privat.
da,in cazul dumneavoastra-din cele relatate- este cat se poate de clar: chiar daca politistii arfi porniti sa va fca rau (cum spuneti dumneavoastra)desi ma indoiesc ca este asa ,nu au ce sa va faca -in speta in cazul in care cazul va ajunge la procuror se va face aplicarea art.18 indice 1 c.pen-FAPTA CARE NU PREZINTA PERICOLUL SOCIAL AL UNEI INFRACTIUNI-mai exact alin 1: nu constituie infractiune fapta prevazuta de legea penala , daca prin atingerea minima adusa uneia din valorile aparate de legea penala si prin continutul ei concret,fiind lipsita in mod vadit de importanta ,nu prezinta gradul de pericol social al unei infractiuni.-asadar facandu-se aplicarea art 18 indice 1 instanta sau procurorul aplica una din sanctiunile cu caracter administrativ(art 18 indice 1 c.pen alin 3).
ochi_frumosi a scris:

Buna ziua sunt o fata care lucra in Mall Vitan. Nush cum sa incep doarece imi tremura si acuma mana . La plecare intr-o seara din magazin mi-am dorit un tricou care imi placea. Am luat tricoul si l-am dus in depozit de unde urma sa il iau la plecare. La plecare am luat tricoul si l-am pus in ruscsarcul care il aveam cu mine. Dupa ce am vorbit cu managerii ca e timpul sa plec am uitat sa achit tricoul la casa .. plecand a inceput sa faca zgomote alarma de la usa si mi-am dat seama ca am uitat sa platesc tricoul... pe moment managerii au inteles ca vreau sa o fur...la fata locului a venit un organ de politie etc.. dupa toate cele intamplate managerul magazinului nu a depus plangere impotriva mea pentru ca a inteles ca este o greseala. Dupa o luna ma suna de la politei sa ma prezint sa dau o declaratie cu ce sa intaplat. Am fost la politie si am scris exact asa ca din cauza stresului acumulat am uitat sa achit tricoul..managerii pentru moment nu au inteles dar la urma nu a depus nimeni nicio plangere impotriva mea. Politaiul mi-a zis ca acuma numai conteaza ca oricum este o fapta penala si ca voi plati o amenda... acuma sunt foarte curios si numai pot dormi noaptea...mi-a zis ca nu imi va afecta cazierul sau dosar penal pentru ca este un maruntis .... Va rog din tot sufletul sa imi ziceti ce fel de amenda trebuie sa pleatesc daca nu s-a depus nicio plangere asupra mea. Imi va afecta facultatea chestia asta se va intampla ceva grav astept raspuns va implor:(

Si eu sunt de parere ca nu o sa aveti probleme deosebite.
Nu cred povestea dvs ( si nici procurorii nu o vor crede) dar o sa primiti o amenda administrativa.

avocat Claudiu Lascoschi
ochi_frumosi a scris:

AS vrea sa stiu judecatorul la un caz minor ca acesta ar fi obligat sa imi dea decat o amenda contraventionala?

Daca ar fi decat o amenda contraventionala ar fi totul ok ..... dar pentru un caz asa de mic poate daca el are probleme cu capul sa imi faca rau?

Judecatorul este obligat sa aplice legea ...
So!id a scris:

Stai linistita. Sunt sanse extrem de mici pentru a-ti fi angajata raspunderea penala. De amenda penala sau de inchisoare nici nu poate fi vorba. Singurul temei pentru aplicarea de asemenea sanctiuni il constitiue o hotarare definitiva de condamnare pronuntata de o instanta penala.

Cel mai probabil va fi incercarea de aplicare a unei sanctiuni administrative. Consider ca un avertisment ar fi cel mai echitabil in situatia data. Dar, daca cumva, in cel mai rau caz pentru tine, politistii iti vor aplica o amenda contraventionala, nu ezita sa o contesti. Pentru aceasta vei face o plangere la judecatorie (in termen de 15 zile de la comunicarea sanctiunii). Apoi te vei prezenta in instanta, iar orice judecator "normal la cap" iti va anula amenda.