Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Interpretare gresita a legii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Interpretare gresita a legii

Buna seara! Intr-un proces civil s-a dat o decizie irevocabila.Ea contine o greseala evidenta de interpretare a legii. Pentru a o ataca exista caile extraordinare de atac- contestatia in anulare si revizuirea. Din pacate interpretarea gresita a legii nu se circumscrie motivelor pentru care se poate uza de aceste doua cai de atac.S-ar parea ca desi judecata e stramba , decizia fiind irevocabila(Curtea de Apel) nu se mai poate face nimic. Sau totusi, se mai poate si nu stiu eu ?! Multumesc!
Despre ce fel de greseala de interpretare a legii este vorba? Nu se mai poate face nimic in cadrul cailor interne de atac. Daca prin hotararea data vi s-a incalcat unul din drepturile garantate de Conventia E.D.O., dupa epuizarea cailor interne de atac (situatia d-voastra) puteti sa va adresati CEDO.