Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozit majorat la un apartament cumparat datorita ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozit majorat la un apartament cumparat datorita faptului ca la adresa de domiciliu am dobandit 1/8 din apartament prin succesiune legala, dupa moartea tatalui

Buna seara!
Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns..
In 2004 mama mea a facut succesiunea dupa moartea tatalui pentru apartamentul in care am locuit si unde am adresa de domiciliu inca. La 1/2 din apartament(partea tatalui), am fost 4 mostenitori: mama, 2 surori si eu, ceea ce inseamna ca partea mea la acest apartament este de 1/8.
Am reusit sa imi cumpar un apartament prin credit si cand m-am dus la circa financiara mi s-a dat o fisa de completat cu privire la majorarea impozitului pe cladiri, conform Codului fiscal.Am declarat faptul ca la adresa de domiciliu din buletin , detin 1/8 din apartament in urma succesiunii legale.Mi s-a spus ca pt noul apartament, unde sunt unicul proprietar va trebui sa platesc majorat impozitul cu 65%.
Art 252 alin 2 prevede faptul ca persoanele fizice care au dobandit bunuri imobile , in urma unei succesiuni legale sunt exceptate de la art 252 alin 1.
M-am dus sa cer lamuriri si mi s-a spus ca nu conteaza cat detin din apartamentul unde am adresa de domiciliu si ca voi plati impozit majorat pt apartamentul luat prin credit bancar.
De asemenea mi s-a zis ca daca vreau sa scap de majorare, sa imi schimb buletinul pe noua adresa si abia atuncise aplica art 252 alin 2.
Cum e posibil asa ceva?Va rog sa ma lamuriti si sa imi spuneti si mie cine are dreptate.Chiar trebuie sa imi schimb buletinul pentru a nu plati impozit majorat la noul apartament sau pot ramane cu adresa de la domiciliul mamei?
Multumesc!
Daca a doua locuinta, alta decat cea de domiciliu, vine prin mostenire legala atunci se aplica scutirea.
Dumneavoastra aveti o locuinta de domiciliu (chiar daca aveti doar o cota din ea), a doua locuinta decat cea de domiciliu a venit prin cumparare si atunci se aplica impozitul majorat.
Daca va schimbati domiciliul, apartamentul cumparat va fi locuinta de domiciliu, a doua proprietate alta decat cea de domiciliu va fi venita in proprietatea d-voastra prin mostenire si atunci platiti impozit normal, nemajorat.
Mihaela Nevoie, Avocat