Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... parasire domiciliu cu recuperare de bunuri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

parasire domiciliu cu recuperare de bunuri

Buna seara!Pe scurt,in momentul de fata inca nu a avut loc prima infatisare in procesul de divort,dar sotia mea a parasit domiciliul inca din luna martie,mutandu-se la parintii ei...Apartamentul in care am locuit impreuna l-am achizitionat in timpul casniciei,cu credit ipotecar,pana atunci locuind la socrii mei.Acum apartamentul e scos la vanzare,dar nu se vinde din lipsa de cumparatori.Sotia a venit cu parintii ei sa-si ia o parte din lucruri si nu m-am opus.Ba chiar anterior i-am dus personal lucruri pe care le ceruse.Dar si-a luat atat lucruri personale,cat si bunuri comune,motivand ca parintii ei au contribuit cu bani la cumpararea lor...scarbit de cearta si de agresivitatea cu care o sustineau parintii,i-am lasat sa ia ce vor(tacamuri,mochete,scaune vechi,un fier de calcat vechi,etc,deci nimicuri-au luat pana si covorasul de sters pe picioare de la usa:O).Am replicat ca voi veni sa-mi iau si eu lucrurile personale de la ei de acasa,si mi-au replicat in zeflemea ca n-am cum sa demonstrez ca sunt ale mele,si ca vor veni cand vor vrea sa ia ce vor ei.Drept urmare am schimbat yala,si cand mi-a cerut sotia cheie,am refuzat-o.Am precizat ca poate veni oricand sunt si eu acasa.Evident,au urmat amenintari,dar e si casa mea si lucrurile mele...Mi-a spus ca vine cu politia si sparge usa:-/As vrea s-o vad si pe asta...ce repercusiuni poate avea schimbarea yalei la proces?
Schimbarea yalei nu va avea nicio repercursiune la proces in conditiile descrise de dvs.