Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Dauna totala in cazul autoturismului aflat in Leasing
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Dauna totala in cazul autoturismului aflat in Leasing

Ce suma are dreptul sa isi opreasca firma de Leasing de la soc. de asigurari? Ce suma revine utilizatorului?
Fiind proprietar, firma de leasing incaseaza toata despagubirea.Utilizatorului, in urma unui calcul stabilit prin contract, i-se considera avans pentru un alt autovehicul , suma pe care a platit-o pana la data accidentului, mai putin partea de "chirie" cuprinsa in ratele platite.
In ratele platite lunar exista o parte de chirie? Exista asa ceva in orice contract leasing? Avansul initial cum este considerat atunci?
Orice avans, asta reprezinta: o suma platita in avans dintr-o valoare totala a unei tranzactii.
In orice dictionar englez-roman veti gasi: leasing= inchiriere.
La finalul contractului, daca nu ati platit deja rata reziduala, inapoiati proprietarului, autoturismul utilizat in leasing(inchiriat) si puteti inchiria altul.:D
Explicatiile sunt pe langa intrebare... :)
Deci avansul platit la incheierea contractului ii revine utilizatorului (sau parte din el?). Societatea de leasing ar trebui sa opreasca doar diferenta de bani care o mai are de incasat pana la terminarea contractului (considerand rata reziduala inclusa in ratele lunare). ? Restul ar trebui returnat utilizatorului, sau considerat avans pentru o alta masina ? Am inteles corect?
Da.Asa e corect.Proprietarul primeste valoarea asigurata(nu cea a contractului) deci partea platita de utilizator (din valoarea masinii) trebuie returnata, pentru a nu fi un venit fara just temei.Ramane sa verificati(conform contract) cat va revine din total sume achitate, inclusiv din avans, scazand partea de redeventa aferenta chiriei pentru utilizare.La unele societati se incaseaza si rata reziduala in avans, cu acordul utilizatorului, daca acesta confirma din start dorinta de a cumpara masina la sf. contractului.