Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de maternitate vs CIM perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de maternitate vs CIM perioada determinata

Buna ziua! Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea situatie. Avem o angajata la organizatie care incepand cu data de 07.06.2011 va intra in concediu pentru cresterea copilului pana la varsta de 1 an (da, 1 an, pentru ca asa a dorit dansa). Problema este ca ea are CIM pe durata determinata si acesta ii ionceteaza la data de 01.09.2011. Cum se procedeaza aici? Va intra in concediul de maternitate. Noi cum vom proceda in aceasta situatie? ii va inceta CIM la data de 01.09.2011? Va merge in continuare indiferent ca acesta inceteaza la 01.09.2011, avand in vedere ca CIM este suspendat? Cum vom completa revisalul? Sunt cateva intrebari la care as doti asistenta in domeiu. Va multumesc!
buna ziua,as avea si eu urmatoarea intrebare:am 4 luni de sarcina si abia peste 2 saptamani pot anunta firma de existenta ei,deoarece am asteptat sa mi se prelungeasca contractul de munca...pentru faptul ca nu i-am anuntat si o sa-i anunt asa tarziu,pot ei sa pledeze pentru necunostiinta de cauza sau ceva de genul si sa am probleme cu indemnizatia sau de alta natura?
Puteti sa anuntati cand doriti dvs. legea spune ca angajatorul nu va poate inceta CIM decat daca la data emiterii deciziei de concediere nu stia de starea dvs. de graviditate.
va multumesc