Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariat strain
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariat strain

In situatia in care firma are angajat un cetatean strain - non UE - care este perioada de concediu fara plata pe care i-o poate da angajatorul ?
Durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern - art.153 alin.2 C.mun.

In lipsa unor astfel de prevederi , durata se poate stabili prin negociere directa intre salariat si angajator.