avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediul fără plată
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediul fără plată

Care este perioada maximă de concediu fără plată pe care pot să o acord unui angajat, pe parcursul unui an calendaristic? Având în vedere faptul că activitatea la firmă este una sezonieră. Mulțumesc.
Ultima modificare: Luni, 19 Noiembrie 2018
ioanborlovan, utilizator
Cel mai recent răspuns: ioanborlovan , utilizator 07:43, 20 Noiembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Art. 153 C.mun.
(1) Pentru rezolvarea unor situaţii personale salariaţii au dreptul la concedii fără plată.
(2) Durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

Prin urmare , verificati in contractul colectiv de muncă aplicabil sau in regulamentul intern care este durata maxima a CFP care se poate acorda la nivel de angajator.
Contractul colectiv de muncă pentru ramura industrie alimentară a expirat. Așa scrie pe site-ul ministerului muncii. Există vreun alt contract colectiv de muncă la nivel național, în vigoare? Sau pot să realizez eu un regulament intern în care sa propun spre exemplu maximum 6 luni de concediu fără plată pe parcursul unui an calendaristic?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Incepand cu01.01.2011 nu mai exista contract colectiv de muncă la nivel național,

Angajatorul are posibilitatea sa stabileasca durata maxima a unui concediu fara plata ,astfel :
- prin regulamentul intern;
- printr-o procedura operationala de acordare a concediilor;
- prin negociere directa cu salariatul.
Mulțumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu fara plata Alina 2778 Alina 2778 Cat timp imi pot lua concediu fara plata si ce se intampla cu contractul de munca dupa ce expiră perioada de concediul fara plata? (vezi toată discuția)
Concediu fara plata marina_s marina_s Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti cate zile pe an are dreptul un angajat la concediu fara plata? Va multumesc. (vezi toată discuția)