Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Radiere PFA fara decizia de impunere
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Radiere PFA fara decizia de impunere

Buna.
Mi-am facut PFA pentru fosta firma la care am lucrat, acesta intrand in vigoare pe 30.04.2011. Lucram la respectiva firma si cu PFA si cu contract de munca.Nu am obtinut insa decizia de impunere a PFA-ului pana la data de 23 Iunie, cand am incheiat colaborarea (cea de pe contractul de munca).
Cand le-am comunicat celor de la ANAF ca vreau sa-mi desfiintez PFA-ul, ei au spus ca nu mai este nevoie de decizia de impunere, iar dupa ce iau toate actele necesare de la Registrul Comertului voi putea veni la ei pentru radierea completa a PFA-ului.
Asta este intr-adevar procedura?
Mai citisem pareri pe forum cum ca ar trebui luat intai de la ANAF un act fiscal care atesta restul de plata a contributiilor...

Au dreptate cei de la ANAF. La radierea PFA-ului nu trebuie sa depuneti la registrul comertului certificat de atestare fiscala.
Va multumesc mult pentru raspuns, mi-ati fost de mare ajutor!